Spółka Lotos Petrobaltic zmodyfikowała plany modernizacji platformy Petrobaltic. Platforma miała rozpocząć prace na złożu B8 na Bałtyku pod koniec 2015 r. Grupa Lotos podała, że wykorzystanie modernizowanej platformy przewidywane jest od połowy 2016 r.
W piątek (6 lutego) wieczorem Grupa Lotos w swoim komunikacie poinformowała, że "dążąc do uzyskania racjonalnej stopy zwrotu z inwestycji oraz mając na względzie trudną sytuację na globalnym rynku ropy naftowej, spółka Lotos Petrobaltic zdecydowała o modyfikacji planów dotyczących modernizacji platformy Petrobaltic". Jednocześnie spółka zapewnia, że pozostałe prace związane z uruchomieniem wydobycia ze złoża B8 są realizowane zgodnie z harmonogramem. Platforma przebudowana z poszukiwawczej na eksploatacyjną ma wydobywać ok. 250 tys. ton ropy naftowej rocznie.
Cytowany w komunikacie prezes zarządu Lotos Petrobaltic i wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos Zbigniew Paszkowicz zapewnia, że "testową produkcję ropy naftowej na złożu B8 uruchomimy jeszcze w tym roku". Zapowiedział, że realizacja docelowego wydobycia, z wykorzystaniem modernizowanej platformy, przewidywana jest od połowy 2016 roku. Jak wyjaśnił, "jest to podyktowane głównie aktualnym - relatywnie niskim poziomem cen ropy naftowej - bezpośrednio wpływającym na opłacalność całego przedsięwzięcia".
Podano, że "po przeprowadzeniu szczegółowych analiz technicznych Lotos Petrobaltic podjął decyzję o zmianie zakresu modernizacji platformy Petrobaltic, uzyskując w efekcie oczekiwany wzrost opłacalności ekonomicznej projektu zagospodarowania złoża B8".
Poinformowano, że "w związku z tym podpisana umowa na pierwotnie przewidywany zakres prac stoczniowych nie będzie wdrażana".
Pod koniec października w Gdyni spółka Lotos Petrobaltic S.A. podpisała umowę na przebudowę platformy wiertniczej na eksploatacyjną. Przebudowę miało zrealizować konsorcjum spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. tj. Energomontaż - Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta oraz stocznia Crist. Koszt przebudowy miał wynieść 345 mln zł.
Przebudowa platformy jest częścią projektu zagospodarowania złoża B8, którego finansowanie, poza komercyjnymi bankami, zapewnia również program Inwestycje Polskie. Realizacja projektu wymagać będzie do 2015 r. nakładów inwestycyjnych rzędu 1,8 mld zł.
Spółka w swoim piątkowym komunikacie zaznaczyła, że zostały już przeprowadzone prace przygotowawcze do rozpoczęcia właściwego procesu przebudowy platformy.
"Prace zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem przez spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.; Grupa Lotos S.A. wysoko ocenia profesjonalizm i zaangażowanie w projekt tych podmiotów" - podano.
Przepisy ustawy o zamówieniach publicznych, w sytuacji istotnej zmiany przedmiotu umowy obligują Lotos Petrobaltic do zamknięcia dotychczasowego postępowania i uruchomienia nowego przetargu, uwzględniającego zmodyfikowany zakres prac. Przetarg będzie zorganizowany przez należącą do Lotos Petrobaltic spółkę celową, która jest aktualnie posiadaczem koncesji produkcyjnej na złożu B8 oraz platformy Petrobaltic.
Paszkowicz poinformował, że nowy proces rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Jest przekonany, że "przebudowa platformy Petrobaltic stanowi szansę rozwoju, nie tylko dla spółki Lotos Petrobaltic, ale także branży stoczniowej w Polsce".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.