W tym tygodniu władze hrabstwa Lancashire wydadzą decyzję w sprawie planowanych dwóch odwiertów łupkowych. Byłyby to pierwsze odwierty ze szczelinowaniem hydraulicznym od prawie czterech lat. Tymczasem eksperci i opinia publiczna wciąż spierają się o zasadność inwestycji w gaz łupkowy.
Wiosną 2011 roku spółka Cuadrilla Resources przeprowadziła pierwsze szczelinowanie hydrauliczne w poszukiwaniu gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Prace poszukiwawcze spowodowały jednak niewielkie wstrząsy sejsmiczne, które w efekcie rządowego dochodzenia doprowadziły do czasowego zakazania tej technologii.
Choć moratorium na szczelinowanie wygasło już ponad dwa lata temu, jak dotąd żadna z firm zainteresowanych brytyjskimi łupkami nie zdecydowała się na drugie podejście do tej decydującej fazy poszukiwań.
W tym roku ma się to zmienić. Ta sama spółka, Cuadrilla Resources, przymierza się do wykonania dwóch testowych odwiertów z zastosowaniem szczelinowania. Nie jest przypadkiem, że zostaną one wykonane niemal w tym samym miejscu, gdzie zlokalizowany był odwiert z wiosny 2011 r. - w okolicach Blackpool w północno-zachodniej Anglii. Obszar ten jest potencjalnie najbardziej zasobny w gaz łupkowy a przy tym najlepiej rozpoznany.
Jeśli władze lokalne zaakceptują wnioski spółki o pozwolenia na prace poszukiwawcze, odwierty mogłyby ruszyć w połowie roku a samo szczelinowanie miałoby szansę zostać przeprowadzone pod koniec tego roku. To znacznie później niż zakładała spółka, która wnioski o pozwolenia złożyła latem zeszłego roku. Ze względu na pojawiające się wątpliwości władze hrabstwa przesuwały wydanie decyzji chcąc przeprowadzić dokładne konsultacje.
Zarówno samorządowcy jak i inwestorzy zdają sobie sprawę ze znaczenia tej decyzji. Będzie ona bowiem w pewnym sensie precedensem i punktem odniesienia dla kolejnych tego typu wniosków także w sąsiednich hrabstwach.
Według szacunków dziennika "The Guardian" w 2015 roku może zostać wykonanych 11 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego. Co prawda większość z nich nie będzie szczelinowana, ale to i tak najlepszy wynik w historii brytyjskich poszukiwań gazu łupkowego.
Część ekspertów i komentatorów i tak twierdzi, że to o wiele zbyt mało w stosunku do oczekiwań i wsparcia dla poszukiwań gazu łupkowego ze strony rządu. Od momentu cofnięcia moratorium na szczelinowanie w grudniu 2012 roku rząd zrobił bowiem wiele by przekonać inwestorów do powrotu do prac poszukiwawczych.
Zapowiedzi wprowadzenia ulg podatkowych oraz uproszczeń administracyjnych już zostały przekute na konkretne regulacje lub są w toku. Przykład planowanych odwiertów Cuadrilla Resources nie nastraja jednak optymistycznie - władze spółki podchodzą mimo tego do procesu ze zrozumieniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.