W czwartek (8 stycznia) Tauron Ciepło posadowił na fundamencie generator w budowanym bloku energetycznym 50 MWe i 86 MWt w Zakładzie Wytwarzania Tychy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. To kolejny, zgodny z harmonogramem, kamień milowy rozpoczętej ponad rok temu inwestycji.
Warte ok. 1,2 mln euro urządzenie, o wadze 100 t i ponad 8 m długości, zostało posadowione na wysokości 8 m.
Generator to urządzenie przetwarzające energię mechaniczną na elektryczną w wyniku indukcji elektromagnetycznej. W nowobudowanym bloku energetycznym w ZW Tychy zastosowano generator synchroniczny trójfazowy, chłodzony powietrzem i wyposażony w bezszczotkowy układ wzbudzenia. Urządzenie napędzać będzie turbina parowa, która wykorzysta energię rozprężanej pary wytwarzanej przez kocioł fluidalny bloku.
- Aktualnie realizujemy m.in. prace związane z montażem części ciśnieniowej i wyposażenia technologicznego kotła. Zgodnie z planem, zakończyliśmy niedawno prace konstrukcyjne w budynku nastawni oraz montaż konstrukcji stalowej budynku maszynowni i kotłowni - mówi Henryk Borczyk, prezes zarządu Tauron Ciepło.
Nowa jednostka energetyczna budowana w tyskiej elektrociepłowni, o mocy 50 MWe i 86 MWt, będzie wytwarzać ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Po zakończeniu inwestycji udział ciepła produkowanego w kogeneracji w stosunku do całkowitej produkcji dla systemu ciepłowniczego Tychów będzie wynosił nie mniej niż 75 proc.
Budowa bloku energetycznego jest drugim etapem realizowanego przez Tauron Ciepło projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. Obejmuje budowę bloku ciepłowniczego z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi i niezbędną infrastrukturą. W latach 2008-2012 - w ramach realizacji pierwszego etapu - przebudowano kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą w 100 proc. biomasę oraz zrealizowano zabudowę kotła rusztowego. Koszty obu etapów szacowane są na 782,5 mln zł, z czego budowa bloku pochłonie ok. 618,5 mln zł.
Zakład Wytwarzania Tychy jest głównym producentem ciepła dla mieszkańców Tychów oraz firm działających w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Moc tyskiego zakładu po zakończeniu budowy wyniesie 340 MWt oraz 90 MWe. Przewidywany termin oddania jednostki do eksploatacji to 2016 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.