Aquapark zasilany w energię dzięki biogazowi z miejscowej oczyszczalni ścieków ma powstać do połowy 2017 r. w Tychach (śląskie). W poniedziałek (22 grudnia) inwestor i generalny wykonawca - Mostostal Warszawa - podpisali umowę na budowę obiektu.
O zawarciu opiewającej na niespełna 93,2 mln zł netto umowy poinformował inwestor - Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej (RCGW) w Tychach. Wykonawca będzie miał na budowę 29 miesięcy.
Prace nad Parkiem Wodnym w Tychach rozpoczęły się w 2011 r. - od ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczno-funkcjonalną. Przedstawiciele RCGW akcentują, że inwestycja ma wyróżniać się spośród istniejących w kraju - pod względem niespotykanych dotąd atrakcji, przemyślanego finansowania realizacji, a także rozwiązań minimalizujących koszty utrzymania. Wszystko to ma zapewnić rentowność obiektu.
- Wśród atrakcji, które będą wyróżniać tyski Park Wodny wymienić można m.in. () strefę surfingu, scenę widowiskową dającą nieograniczone możliwości kulturalno-rozrywkowe, pierwszą w kraju zjeżdżalnię Aqualoop (z pętlą, w której dzięki sile odśrodkowej zjeżdżający przez moment jedzie niemal do góry nogami - PAP), unikatową, wydzieloną, edukacyjną przestrzeń interaktywno-doświadczalną oraz łaźnie piwne podkreślające regionalny charakter inwestycji - zaznaczył prezes RCGW Zbigniew Gieleciak.
Znaczna część środków na budowę - 50 mln zł - będzie pochodziła z przewidzianego na 10 lat programu obligacji. Inwestor zawarł też z samorządem umowę rekompensaty, gwarantującą stabilność finansową przedsięwzięcia - w ramach tej umowy miasto powierzy spółce jedno ze swoich ustawowych zadań w zakresie sportu i rekreacji. Pozostała część nakładów to środki własne inwestora.
Tyski aquapark ma być pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który będzie niemal samowystarczalny energetycznie. RCGW to samorządowa spółka zarządzająca tyską oczyszczalnią ścieków. Od kilku lat z osadów ściekowych i innych odpadów wytwarzany jest tam biogaz, służący do produkcji ciepła i prądu. Wydziela się go tyle, by zapewnić zaopatrzenie w energię całej oczyszczalni. Nadwyżka - ok. 60 proc. powstającej energii - jest obecnie sprzedawana do sieci.
Plan zakłada, że biogazu - po zwiększeniu jego produkcji - wystarczy na zasilenie w prąd zarówno oczyszczalni, jak i aquaparku, przez cały rok. Latem wystarczy także energii cieplnej, natomiast w okresie zimowym przejściowo może być potrzebne niewielkie uzupełnienie energią z sieci. Eksperci wyliczyli, że taki sposób zasilenia obiektu da oszczędności rzędu kilku milionów złotych rocznie, co przełoży się m.in. na ceny biletów wstępu.
W celu doprowadzenia biogazu z oczyszczalni do aquaparku trzeba zbudować ok. 6-kilometrowy rurociąg i rozbudować infrastrukturę w oczyszczalni. To koszty, które pokryje inwestor - ta część projektu nie była przedmiotem przetargu na budowę. Według informacji RCGW to zadanie jest obecnie realizowane. Równocześnie trwają prace projektowe dotyczące oczyszczania biogazu, który trafi do Parku Wodnego.
Park Wodny w Tychach powstanie w południowej części miasta, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Kubatura wyniesie 109 tys. m sześc., powierzchnia użytkowa 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów - w strefach sportowej i rekreacyjnej (z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne).
W ramach pierwszych działań promocyjnych RCGW uruchomiło już stronę internetową: parkwodnytychy.pl. Można tam znaleźć m.in. informacje o obiekcie, harmonogram prac, który ma uzupełnić ilustrowany dziennik budowy, a także ciekawostki związane z wodą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
współczucia dla mieszkańców cztery pory roku w Tychach