Biblioteczka BHP, prowadzona przez Wyższy Urząd Górniczy powiększa się co roku. Kary za złamanie przepisów górniczych, zatrzymywane roboty, które były prowadzone w sposób niebezpieczny dla załogi są obudowywane coraz szerszym wachlarzem działań prewencji wypadkowej w zakładach górniczych.
Po naradzie kierownictwa WUG z dyrektorami 10 Okręgowych Urzędów Górniczych oraz Specjalistycznego Urzędu Górniczego, która odbyła się 17 grudnia br., przekazano szefom jednostek terenowych nadzoru górniczego nowe materiały szkoleniowe. Osiem broszur i ulotek informacyjnych, przygotowanych przez WUG we współpracy z ZUS, będzie wykorzystywanych podczas szkoleń prowadzonych przez nadzór górniczych dla wytypowanych grup specjalistów w zakładach górniczych - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy WUG.
Tematyka nowych materiałów szkoleniowe została wybrana w oparciu o analizę przyczyn najczęściej powtarzających się wypadków oraz niebezpiecznych zdarzeń przy pracy w minionym roku w zakładach wydobywających różnorodne kopaliny. Przekazane dyrektorom organów nadzoru górniczego cztery broszury dotyczą zwalczania zagrożeń: metanowego w rejonie skrzyżowania ściany z wyrobiskami przyścianowymi; zawału stropu i opadów skał; pyłami szkodliwymi dla zdrowia oraz zasad bezpiecznie wykonywanych robót spawalniczych w zakładach górniczych. W ulotkach jest kompendium wiedzy o bezpiecznym użytkowaniu maszyn; stosowaniu polskiej normy dotyczącej eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych, zagrożenia siarkowodorowego podczas poszukiwania i eksploatacji węglowodorów oraz bezpiecznego stosowania materiałów chemicznych w górnictwie podziemnym. Broszury i ulotki będą dostępne także do pobrania na stronie internetowej WUG.
W 2014 r. staraniem pracowników nadzoru górniczego, przy wsparciu finansowym ZUS powstały także dwa filmy szkoleniowe dotyczące prewencji wypadkom związanym z przenośnikami taśmowymi oraz opadem skał ze stropów i ociosów. Będą one rozpowszechniane podczas szkoleń załóg górniczych w 2015 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Z całym szacunkiem dla tych planów ale wszyscy wiedzą jak działa WUG i jego oddziały terenowe. Pracownicy dobrze wiedzą, że większość inspektorów to kolesie ze studiów Panów wysoko postawionych w strukturach każdej kopalni. Dlatego z tymi karami bywa różnie.