Ogólnopolski konkurs "Bezpieczny Oddział Wydobywczy" został rozstrzygnięty - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego. W tym roku uhonorowanych zostało 12 oddziałów. W odróżnieniu od poprzednich edycji tegoroczni laureaci statuetki św. Barbary otrzymają w swoich zakładach pracy, a nie jak w minionych latach, podczas uroczystości barbórkowej nadzoru górniczego.
W tym roku w konkursie, który odbył się juz po raz piąty, triumfowały następujące oddziały: G-3 z kopalni Piast (Kompania Węglowa), MMUD-4 z kopalni Ziemowit (Kompania Węglowa), GRP-3 z kopalni Marcel (Kompania Węglowa), Oddział III z kopalni Olkusz-Pomorzany (ZGH Bolesław), KG-2 z kopalni Murcki-Staszic (Katowicki Holding Węglowy), GRP-2 z ZG Sobieski (Tauron Wydobycie), Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice (PGNIG), WW z LW Bogdanka, G-4 z ZG Lubin (KGHM), TWOj z kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (Jastrzębska Spółka Węglowa), ALP.II z kopalni Siltech oraz Zespół Operacji Morskich z Lotos Petrobaltic.
Jako pierwsi z nagrody mogli się cieszyć pracownicy oddziału G-4 z O/ ZG Lubin. Statuetkę wręczono im 21 listopada. Aż dziesięciu laureatów otrzyma wyróżnienie 4 grudnia br. podczas zaplanowanych na ten dzień zakładowych uroczystości Dnia Górnika. Gratulacje, podziękowania za bezpieczną pracę i prestiżowe statuetki przekazują wyróżnionym oddziałom przedstawiciele WUG i Fundacji Bezpieczne Górnictwo im. prof. W. Cybulskiego, którzy są organizatorami konkursu. Reprezentacja Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice zostanie natomiast wyróżniona 5 grudnia br.
Jury konkursu, pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Cybulskiego, wyłaniając liderów bezpieczeństwa bierze pod uwagę: liczbę wypadków, warunki pracy oddziałów oraz wyniki kontroli przeprowadzanych przez nadzór górniczy. Oddziały, które zasłużyły na wyróżnienie, nie otrzymały w minionym 12 miesiącach żadnych kar, i kończą kolejny rok bez śmiertelnych lub ciężkich wypadków przy pracy, a liczba lekkich urazów jest malejąca.
- Sukces oddziału górniczego to wynik pracy całego zespołu, wszystkich jego pracowników, ich odpowiedzialności, wiedzy i rozwagi na każdym stanowisku. Symboliczną statuetką św. Barbary nagradzamy solidaryzm górniczy, poczucie więzi i koleżeńskość w najszerszym słowa tego znaczeniu. Pod ziemią każdy błąd, brawura czy lekceważenie przepisów jest na wagę życia i zdrowia wszystkich pracujących na tej samej szychcie. W podziemnych wyrobiskach trzeba myśleć nie tylko o sobie, ale także o współpracownikach, to nie jest miejsce dla egocentryków i solistów. W górnictwie każdego dnia zadaje się egzamin z człowieczeństwa, z siły charakteru i rozumu. Wszyscy pracownicy wyróżnionych oddziałów zdali te niezliczone egzaminy doskonale. Gratuluję i dziękuję im za to, życząc bezwypadkowych dni w całej ich dalszej karierze zawodowej. Jesteśmy dumni, że takie osoby pracują w branży wydobywczej - mówi Mirosław Koziura, prezes WUG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.