Jestem chyba jedynym profesorem górnictwa, który urodził się w Barbórkę. Przynajmniej drugiego takiego nie znam - mówi o sobie Mirosław Chudek, wybitny polski naukowiec, autor wielu publikacji z dziedziny eksploatacji złóż, mechaniki górotworu, geomechaniki, geotechniki, budownictwa podziemnego, obudowy wyrobisk górniczych i projektowania kopalń.
Jest przeciwnikiem koncepcji, według której za ocieplenie klimatyczne w głównej mierze odpowiada człowiek, i zwolennikiem uwolnienia polskiego górnictwa spod ciężaru nieuzasadnionych opłat i podatków.
- Węgiel jest niezbędny w wielu dziedzinach gospodarki. Stanowi również gwarancję bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego kopalnie nadal będą funkcjonowały. Unia Europejska musi zdawać sobie z tego faktu sprawę. Na razie polityka klimatyczna doprowadza europejską gospodarkę do utraty konkurencyjności. Z kolei kraje wysoko uprzemysłowione, takie jak Chiny, Indie, Rosja czy USA, nie biorą wyraźnego udziału w walce z ociepleniem klimatu. A prawda jest taka, że natura od milionów lat sama kształtuje atmosferę, człowiek nie ma na to wpływu - tłumaczy prof. Mirosław Chudek, który w tym roku obchodzi jubileusz półwiecza pracy naukowo-dydaktycznej w Politechnice Śląskiej.
Od początku swej kariery zawodowej związany był z Wydziałem Górnictwa i Geologii. Przez 10 lat pełnił funkcję dziekana. Sprawował również funkcję dyrektora Instytutu Projektowania Budowy Kopalń i Ochrony Powierzchni oraz kierownika Katedry Budownictwa Podziemnego i Ochrony Środowiska. Był organizatorem i kierownikiem studiów podyplomowych z zakresu eksploatacji złóż na dużych głębokościach. Prowadził wykłady w Instytucie Górniczym w Jiaozuo w Chinach, a także innych renomowanych uczelniach na świecie, m.in. w Politechnice Donieckiej, Akademii Górniczej w Xi'an, Huainan w Wietnamie, Wyższej Szkole Górniczej w Ostrawie, Wyższej Szkole Inżynieryjnej w Bochum i Wydziale Geologiczno-Geodezyjnym Politechniki w Tuzli.
Naukowiec, publicysta i pedagog
Prof. Mirosław Chudek jest autorem lub współautorem 26 książek. Dwie z nich wydane zostały w Chinach i na Ukrainie. Jedną opracował wspólnie z niemieckim naukowcem prof. Heinzem Hölterem.
Jego zdaniem branża górnicza w Polsce jest obciążana nadmiarem podatków i opłat.
- Przedsiębiorcy górniczy powinni podlegać takim samym przepisom jak wszyscy inni. Opodatkowanie budowli podziemnych to jakieś gigantyczne nieporozumienie. Wystarczającym obciążeniem dla kopalń jest obowiązek naprawy szkód wywołanych eksploatacją węgla. Polskie górnictwo może być rentowne, ale pod warunkiem przeprowadzenia odpowiednich zmian w prawie i dostosowania reguł jego funkcjonowania do obecnej rzeczywistości. Potrzebuje również nowych inwestycji - wyjaśnia jubilat.
Prof. Mirosław Chudek jest także wybitnym pedagogiem i opiekunem młodych naukowców. Od kilkudziesięciu lat kierował zespołami dydaktyczno-naukowo-badawczymi. Pod jego kierunkiem wykonano i obroniono ponad 400 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich. Z jego inicjatywy w 1980 r. powstał Instytut Projektowania, Budowy Kopalń i Ochrony Powierzchni, który działa obecnie jako Katedra Geomechaniki, Budownictwa Podziemnego i Zarządzania Ochroną Powierzchni.
Górnictwo ma przyszłość
- Jestem przekonany, że w Polsce będzie się budować kopalnie. Górnictwo ma przyszłość zarówno na Śląsku, jak również w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Perspektywiczne dla jego rozwoju są kopalnie Ziemowit i Piast - zaznacza naukowiec.
Ostrożnie jednak odnosi się do planów podziemnego zgazowania surowca.
- Chciałbym zgazowania, ale w kopalniach, które istnieją, jest ono nierealne ze względu na koszty. Być może zgazowanie zda egzamin w przyszłości w nowych kopalniach, w warunkach nienaruszonego górotworu - dodaje profesor.
Jubilat jest dr h. c. dwóch uczelni zagranicznych - Instytutu Górniczego w Jiaozuo oraz Politechniki Donieckiej. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego wciąż błyszczy aktywnością. Kierował m.in. studiami podyplomowymi na Wydziale Górnictwa i Geologii z zakresu zarządzania zwalczaniem zagrożeń naturalnych i technologicznych w górnictwie podziemnym. Prof. Mirosław Chudek pozostaje również wierny swemu życiowemu motto, które brzmi: "Szukając szczęścia dla innych, znajdziesz swoje własne".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja też urodziłam się w Barbórkę, skończyłam Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie i nie epatuję takimi swoimi osiągnięciami. Cóż, jaki człowiek, takie osiagniecia.
150 lat profesorze :) serdecznie pozdrawiamy.
Na obronę pracy musiał być makowiec bo innego ciasta nie je, a większość zajęć była prowadzona przez adiunktów bo częściej bywał w swojej firmie lub na konferencjach niż na uczelni.
Sto lat Panie profesorze