Projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne jest głównym tematem środowego (5 listopada) posiedzenia sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych. Zgłoszony został on przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej i jest efektem pracy Międzyresortowego Zespołu do spraw Funkcjonowania Górnictwa Węgla Kamiennego w Polsce.
Miał on w swoim zamiarze uporządkować rynek węgla kamiennego w Polsce i ograniczyć jego niekontrolowany import. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała szybkie wprowadzenie zmian w tym zakresie w swoim expose.
Sprawa uległa opóźnieniu, ponieważ projekt spotkał się z powszechną krytyką ze strony producentów i dystrybutorów polskiego węgla. Zarzuca się mu brak oceny skutków społecznych i finansowych regulacji, oraz zupełne oderwanie od realiów polskiego rynku węgla.
W posiedzeniu Komisji uczestniczy Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, który cały czas nie kryje negatywnej opinii ws nowej regulacji.
Adam Gorszanów powiedział naszemu portalowi - Uważam że przyjęte rozwiązania pogorszą konkurencyjną pozycję rynkową naszego górnictwa węgla kamiennego. Nowelizacja nie obejmuje obowiązku koncesjonowania obrotu węglem brunatnym oraz koksem, a to znaczna część rynku opałowego. Brak definicji w ustawie, czym jest obrót węglem kamiennym z zagranicą, spowoduje że wszystkie podmioty, które eksportują i importują węgiel kamienny ( również w ramach UE) będą musiały złożyć stosowne zabezpieczenia majątkowe. Trudno oczekiwać od firm sprzedających np. kilka samochodów węgla do Czech, aby składały zabezpieczenie w wysokości 20 mln złotych. One zrezygnują z eksportu, a polski węgiel będzie na tamtejszych rynkach zastąpiony innym.
Ponadto regulacja spowoduje zmonopolizowanie importu węgla ze wschodu do dwóch-trzech podmiotów. Jedynie wybrane podmioty są w stanie spełnić wymagania określone przez ustawę.
Wprowadzenie obowiązku koncesjonowania obrotu węglem wiąże się nieuchronnie ze z wzrostem ceny dla finalnego nabywcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.