Od lipca 2012 r. Instytut KOMAG jako lider realizuje projekt europejski INREQ, dofinansowywany z Funduszu Badawczego Węgla i Stali, dotyczący poprawy efektywności, bezpieczeństwa i komfortu pracy ratowników górniczych podczas prowadzenia akcji ratowniczej. Współwykonawcami projektu są firmy: GOLDER z Wielkiej Brytanii, DMT z Niemiec, AITEMIN oraz GEOCONTROL z Hiszpanii, ICOP z Włoch i Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego.
Celem projektu jest opracowanie, wykonanie i przebadanie nowej generacji urządzeń, przeznaczonych do wykonywania tuneli ratowniczych w celu szybkiego dotarcia do poszkodowanych górników w strefie zawału, oraz ratowniczego osprzętu, czuwającego nad bezpieczną pracą ratowników.
W ramach tego projektu KOMAG opracował dokumentację następujących urządzeń: obudowa ratownicza do zabezpieczania wykonywanego tunelu ratowniczego, lekki przenośnik zgrzebłowy wyposażony w platformę do transportu osprzętu ratowniczego, przeznaczony do odstawy skał z wykonywanego tunelu ratowniczego, przenośny klimatyzator poprawiający komfort pracy ratowników, eksperymentalne urządzenie do wykonywania tunelu ratowniczego w litej skale z użyciem minimalnej ilości energii, działające od wnętrza calizny skalnej poprzez wywiercone otwory penetracyjne.
Celem obecnie realizowanych prac jest wytworzenie prototypów wymienionych urządzeń i ich sprawdzenie w warunkach symulowanej akcji ratowniczej. Pierwszy segment obudowy ratowniczej został już wykonany i przebadany, co pozwoliło na uzyskanie certyfikatu CE. Obudowa jest wyposażona w stojaki hydrauliczne z zamkniętym obiegiem oleju i własną pompą wewnętrzną. Stojaki opracowano w dwóch wariantach długości - 700 mm i 960 mm, a ich podporność robocza wynosi 300 kN. Trwają prace związane z wytworzeniem klimatyzatora.
Platforma pomocnicza do przenośnika została już wykonana i przebadana w CSRG, w wyniku czego zostanie ona doposażona w układ stabilizacji ładunków. Z pozytywnym wynikiem przeprowadzono próby eksperymentalnego urządzenia do drążenia skał. W pierwszym kwartale 2015 r. rozpocznie się testowanie kompletnych prototypowych urządzeń w CSRG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.