W Elektrociepłowni Rzeszów oddano w piątek (24 października) do użytku nowy blok kogeneracyjny zasilany gazem - wytwarzający energię elektryczną i ciepło. To pierwszy tego typu obiekt energetyczny w Grupie PGE i największy obecnie blok silnikowy na gaz w Polsce.
Jak zaznaczył podczas przemówienia otwierającego uroczystość prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Jacek Kaczorowski, uruchomienie nowego bloku zbiega się w czasie z rozpoczęciem okresu grzewczego.
Dodał, że po oddaniu nowej inwestycji możliwe będzie ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich wyłączenie latem - dzięki temu ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla i siarki do atmosfery.
Wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik powiedział natomiast, że oddana w piątek inwestycja jest bardzo ważna zarówno dla Polski, jak i regionu. - Ale najważniejsza jest dla Rzeszowa, bo to Rzeszów skorzysta z niej najbardziej - dodał.
Nawiązując do ustaleń polityki klimatycznej UE do roku 2030, które uzgodnili w nocy z czwartku na piątek w Brukseli unijni przywódcy, Gawlik zaznaczył, że ustalenia te są szansą na modernizację polskiej energetyki.
Całkowita moc elektryczna nowego bloku w rzeszowskiej elektrociepłowni to ok. 29 MWe i odpowiada potrzebom energetycznym prawobrzeżnej części Rzeszowa. Z kolei moc cieplna na poziomie ok. 27 MWt umożliwi ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich zastąpienie latem.
Blok składa się z czterech silników spalinowych tłokowych firmy Rolls-Royce, napędzających generatory elektryczne produkcji ABB. Budowa trwała 15 miesięcy.
Budżet całej inwestycji to ponad 110 mln zł, z tej kwoty 30 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dotychczas Elektrociepłownia Rzeszów posiadała jeden blok energetyczny gazowo-parowy i pięć kotłów ciepłowniczych. Zainstalowana moc elektryczna wynosiła 102 MWe, a osiągalna moc cieplna 332,3 MWt.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jeden z koncernów wchodzących w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka zajmuje się wydobywaniem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. W jej skład wchodzi 12 oddziałów w dziewięciu województwach, są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. (PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.