Budownictwo i materiały budowlane, sprzęt dla wojska i policji, maszyny górnicze, przetwórstwo spożywcze i energetyka to te sektory, w których Polska ma sporo do zaoferowania Zambii - przekonywał prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman podczas forum gospodarczego Polska-Zambia.
- Chcemy zwiększyć nasz eksport do Zambii. Już go zwiększyliśmy - w tym roku on urósł o ok. 41 proc., a to dużo. Zambia to jest przede wszystkim miedź, a w tym sektorze obecne już są Chiny. Jednak z polskim doświadczeniem w górnictwie i przemyśle miedziowym możemy zaprezentować Zambijczykom dobre technologie. Delegacja zambijska na dzisiejsze forum w dużej mierze składa się ze specjalistów w dziedzinie górnictwa - powiedział Majman.
Dyrektor Departamentu Górnictwa MG Maciej Kaliski przekonywał, że Zambia, ze względu na występowania złóż surowców naturalnych, budzi zainteresowanie wielu globalnych koncernów wydobywczych.
- Jest to szansa również dla polskich inwestorów, z uwagi na potencjał technologiczny i wydobywczy naszego kraju. Polska dostrzega potencjał wzmocnienia dwustronnej współpracy gospodarczej przez eksport polski maszyn górniczych, które są jednymi z najlepszych na świecie - mówił.
Dodał, że spodziewa się, iż w kolejnych latach wymiana handlowa pomiędzy Polską i Zambią będzie rosła.
- Zwłaszcza dziś, kiedy polscy przedsiębiorcy intensywnie poszukują alternatywy dla zamkniętego rynku rosyjskiego, odpowiedzią może być Republika Zambii - podsumował swoje wystąpienie.
Na forum gościł też dyrektor generalny Zambijskiej Agencji Rozwoju Patrick Chisanga. Przekonywał, że Zambia jest stabilnym politycznie i otwartym gospodarczo krajem. Podkreślił, że jest drugim największym producentem miedzi w Afryce, a wydobycie tego surowca w kraju cały czas rośnie. Zwrócił też uwagę na szybki rozwój gospodarczy swojego kraju - w 2013 r. gospodarka Zambii urosła o 6,6 proc., a szacunki dot. wzrostu PKB w 2014 r. mówią o 7 proc.
Chisanga mówił też o możliwościach współpracy w sektorze rolniczym.
- Rozmawiałem jednym z perspektywicznych inwestorów o możliwości produkcji traktorów (na zambijski rynek - PAP). Wiem, że jakość polskich traktorów jest bardzo wysoka, ale też konkurencyjna cenowo - dodał.Podkreślił, że jego kraj oferuje zagranicznym przedsiębiorcom atrakcyjne zachęty inwestycyjne.
Podczas forum podpisano memorandum o współpracy pomiędzy PAIiIZ i Zambijską Agencją Rozwoju.
Gospodarka Zambii należy do najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Wartość PKB wytworzonego w 2013 r. wyniosła ok. 25,5 mld dolarów, co daje ok. 1 tys. 800 dol. PKB na mieszkańca tego kraju. Wzrost gospodarczy w 2013 r. wyniósł 6 proc., natomiast stopa inflacji wzrosła do poziomu 7,1 proc. Według danych polskiego resortu gospodarki, w Zambii sektor rolniczy przynosi ok. 20 proc. PKB i zatrudnia 85 proc. populacji. Sektor usług daje ok. 46 proc. PKB, a przemysł - ok. 34 proc.
Zambia posiada liczne bogactwa mineralne: rudy miedzi, kobaltu, berylu, cynku, manganu i innych metali oraz węgiel kamienny, srebro, złoto, piryty, kamienie szlachetne (ametysty, szmaragdy, diamenty). Ze względu na występowanie tak wielu bogactw naturalnych Zambia znajduje się w strefie zainteresowań światowych koncernów wydobywczych. Podstawą gospodarki jest przemysł wydobywczy i hutnictwo.
Kraj ten jest czołowym na świecie producentem miedzi, której sprzedaż przynosi 70 proc. krajowych wpływów z eksportu. W 2011 r. wydobycie osiągnęło 715 tys. ton (ok. 4,4 proc. światowej produkcji), w 2013 r. produkcja wyniosła 830 tys. ton. Bogate złoża miedzi znajdują się w tzw. Prowincji Pasa Miedzionośnego (złoża z formacji geologicznej znajdują się także w sąsiadującej z Zambią Demokratycznej Republice Konga).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tam jeszcze nie byliśmy. No to jedziemy - ostatni rok wycieczek.
może warto by było zacząć od wymiany handlowej? wymieniłbym cały dozór i cały holding..