O rezygnacji z realizacji planowanej inwestycji - "Modernizacja i rozbudowa ciepłowni w Bogdance na elektrociepłownię ze skojarzoną produkcją energii cieplnej i elektrycznej" - zakomunikował w środę (15 października) LW Bogdanka.
Podstawa prawna ogólna: Art. 56 ust. 1 pkt 1 Ustawy o ofercie - informacje poufne
Zarząd Bogdanki podjął (14 października) w tej materii "w związku ze zmianą uwarunkowań ekonomiczno-finansowych".
O planowanej modernizacji i rozbudowie elektrociepłowni w Bogdance na elektrociepłownię ze skojarzoną produkcją energii cieplnej i elektrycznej, spółka informowała w prospekcie emisyjnym z 2009 r. i kolejnych raportach okresowych.
W ramach realizacji przedsięwzięcia do tej pory zrealizowano przebudowę kotłów wodnych i budowę instalacji odsiarczania, odpylania oraz dostosowanie infrastruktury ciepłowni do nowego układu technologicznego.
Celem pierwszego zadania była poprawa stanu technicznego eksploatowanych kotłów wodnych wraz z przystosowaniem ich do współspalania biomasy. Etap ten zrealizowano w latach 2005, 2009, 2010. Drugie zadanie dotyczyło zabudowy wspólnej instalacji odpylania i odsiarczania dla kotłów wodnych dla znacznego ograniczeniania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zadanie to zrealizowano w 2011 roku. Efektem realizacji jest dostosowanie urządzeń wytwórczych do pracy w obecnie obowiązujących warunkach prawnych w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego.
W trakcie realizacji jest zadanie trzecie: budowa docelowej Stacji Uzdatniania Wody (SUW) wraz z połączeniami technologicznymi z hydrofornią i terenem ciepłowni. SUW wraz z układem utylizacji ścieków na bazie zagospodarowanych wód dołowych z odwodnienia kopani (obecnie zrzucane do rzeki Świnki) oraz ścieków sanitarnych i deszczowych z terenu pola Bogdanka produkować będzie różne rodzaje wód o określonej jakości (pitna, technologiczna) dla potrzeb kopalni.
"W okresie trwania projektu zmieniały się uwarunkowania prawne związane ze spalaniem lub współspalaniem biomasy (paliwo) oraz radykalnie obniżeniu uległy ceny na rynku hurtowym energii elektrycznej. Powyższe zmiany wymuszały konieczność dostosowywania projektowanej instalacji do aktualnych warunków otoczenia oraz jego optymalizacji, polegającej na odstąpieniu od realizacji kolejnych zadań. Wobec nierentowności wykonania kolejnych prac odstąpienie od dalszego prowadzenia projektu nie pociąga za sobą negatywnych skutków dla działalności Grupy kapitałowej Spółki" - podało biuro prasowe Bogdanki.
W związku z zaniechaniem kontynuacji inwestycji nie zostanie wybudowany kocioł fluidalny oraz turbozespół upustowo-kondensacyjny. Bogdanka nie wyklucza powrotu do realizacji projektu w przypadku zmian uwarunkowań ekonomicznych tj. wzrostu cen energii lub obniżeniu się cen jednostek CO2.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.