Związki zawodowe z Kompanii Węglowej (KW) zaapelowały we wtorek (14 października) do zarządu spółki, by zrezygnował z pozbawiania prawa do bezpłatnego węgla emerytów i rencistów górniczych. W zamian związkowcy proponują, aby w 2015 r. deputat był realizowany wyłącznie w naturze.
W piśmie do zarządu KW przedstawiciele górniczych central związkowych wskazali, że toczą się rozmowy dotyczące przejęcia tego rodzaju zobowiązań spółek węglowych przez Skarb Państwa.
- Taka propozycja została złożona przez związki zawodowe, a strona rządowa nie odrzuciła tego pomysłu. Jednak w sytuacji, gdy zarząd Kompanii Węglowej pozbawi emerytów bezpłatnego węgla, rząd może uznać, że problem został rozwiązany i nie ma o czym dalej dyskutować - powiedział szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.
Związkowcy zaproponowali, aby bezpłatny węgiel w przyszłym roku był wydawany osobom uprawnionym wyłącznie w naturze. Przypomnieli, że na zwałach kopalń zalegają miliony ton niesprzedanego węgla (na koniec sierpnia wszyscy krajowi producenci węgla mieli ponad 9 mln ton zapasów tego surowca).
- Skoro na kopalnianych zwałowiskach zalega węgiel, którego zarząd nie potrafi sprzedać, to jego część może zostać przeznaczona na realizację zobowiązań spółki wobec jej byłych pracowników. W ten sposób zyskamy czas na dokończenie negocjacji z rządem, a emeryci nie stracą swoich uprawnień - wskazał Grzesik.
Uchwałę dotycząca pozbawienia górniczych emerytów i rencistów prawa do bezpłatnego węgla zarząd KW przyjął we wrześniu. Jej zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Jak podkreślał zarząd, to trudna, ale niezbędna decyzja, podyktowana sytuacją ekonomiczno-finansową spółki, a alternatywą byłaby utrata kapitałów własnych i złożenie wniosku o upadłość.
Prezes KW Mirosław Taras przekonywał wówczas, że spółka szanuje prawa nabyte emerytów i rencistów do bezpłatnego deputatu węglowego.
- Kompania nie może jednak ponosić dalej kosztów tego świadczenia. To jest obowiązek państwa, które te prawa przyznało i gwarantuje. Tak jak w przypadku kolejarzy ich uprawnienia do deputatu węglowego realizowane są przez państwo, tak powinno być też z górnikami - wskazał Taras.
Likwidację od przyszłego roku uprawnień emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla rozważa także Jastrzębska Spółka Węglowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.