W Zgierzu (Łódzkie) zakończył się pierwszy etap modernizacji elektrociepłowni. Dzięki inwestycji wartej ok. 50 mln zł poprawi się sprawność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej dla lokalnych odbiorców.
Jak poinformowała rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Iwona Paziak, w zgierskiej elektrociepłowni oddany został do użytku turbozespół upustowo-kondensacyjny o mocy 20 MWe. Zdaniem wiceprezesa zarządu ds. inwestycji i zarządzania majątkiem PGE GiEK S.A. Tadeusza Witosa, moc uruchomionego w piątek turbozespołu ma ogromne znaczenie na rynku lokalnym.
- To moc, która otwiera możliwości dalszego rozwoju dla Zgierza i całej spółki PGE GiEK.
W ubiegłym roku w zgierskiej elektrociepłowni oddano już do użytku kocioł wodny szczytowo-rezerwowy o mocy cieplnej 18 MW opalany sieciowym gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim. Zmodernizowano m.in. zaplecze socjalne dla załogi i budynek administracyjny, unowocześniono nastawnię - serce elektrociepłowni, rozbudowano nową stację uzdatniania wody i pomieszczenia laboratorium analitycznego.
Dyrektor EC Zgierz Świętosław Gołek dodał, że docelowy układ kogeneracyjny (wytwarzający ciepło i energię elektryczną - przyp. PAP) będzie składał się z kotła i dwóch turbogeneratorów: głównego o mocy ok. 20 MWe i rezerwowego o mocy 16,7 MWe, wykorzystywanego w przypadku dużych poborów ciepła.
Elektrociepłownia Zgierz jest głównym producentem i dostawcą ciepła dla mieszkańców Zgierza. Energia elektryczna produkowana w zgierskiej elektrociepłowni dostarczana jest do firm z terenu "Parku Przemysłowego Boruta - Zgierz", a także zasila krajową sieć przesyłową 110kV.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.