W sejmowym expose (1 października) premier Ewa Kopacz oświadczyła między innymi, że rząd nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii.
Podczas październikowego szczytu Rady Europejskiej będą rozpatrywane propozycje nowych celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii na rok 2030.
- Mój rząd nie zgodzi się na zapisy oznaczające dodatkowe koszty dla naszej gospodarki oraz wyższe ceny energii dla konsumentów - oświadczyła premier.
Przypomnijmy:
propozycje Komisji Europejskiej na ów szczyt przewidują (do realizacji) na 2030 r.
• 40-proc. redukcję emisji CO2 w stosunku do 1990 r.,
• średnio 27-proc. udział źródeł odnawialnych (OZE) dla całej Unii Europejskiej oraz
• 30-proc. wzrost efektywności energetycznej.
Odnosząc się do sytuacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego, Ewa Kopacz zapowiedział m.in. wprowadzenie norm jakościowych dla węgla kamiennego. 1 października sejmowa komisja ds. energetyki i surowców energetycznych rozpocznie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, wprowadzającej normy jakościowe dla węgla kamiennego. W działaniu tym chodzi o ograniczenie importu węgla niskoenergetycznego i zasiarczanego, ale znacznie tańszego od lepszego węgla z krajowego wydobycia.
Czy zapowiedziane w expose zmiany, jeśli nie są tylko obietnicami, mogą poprawić kondycję polskiego górnictwa węgla kamiennego?
"Od kilku miesięcy europejskie rynkowe ceny węgla utrzymują się - w zależności od gatunku i terminu dostawy - między 50 a 60 euro czyli 65-78 dol. za tonę, podczas gdy do lutego 2014 r. ceny były powyżej 60 euro, czyli wtedy ok. 80 dol. Zgodnie z opublikowanymi po raz pierwszy w środę polskimi indeksami cen węgla, średnio w drugim kwartale 2014 r. węgiel dla energetyki zawodowej kosztował 233 zł za tonę czyli - przy ówczesnym kursie dolara - niemal 80 dol., a dla pozostałych odbiorców - ciepłowni, przemysłu i innych - 281 zł za tonę, czyli ponad 90 dol." - podaje Polska Agencja Prasowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.