Efektywność energetyczna jako nowy obszar wyzwań stojących przed małymi i średnimi firmami w Polsce, była jednym z tematów obrad IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.
Debacie patronował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Rozmawiano w idealnym miejscu do tego, zważywszy na temat wiodący sesji, czyli w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.
Implementacja do polskiego prawa dyrektywy unijnej dotyczącej energooszczędności stawia przed krajowymi firmami konieczność przebudowania ich polityki w tym zakresie. Szczególne zmiany czekają przedsiębiorstwa sektora MSP, czyli około 1,6 mln podmiotów gospodarczych (wg raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości za 2011 r.), stanowiących dominującą siłę krajowej gospodarki. Sesja wyjazdowa Kongresu, poświęcona zagadnieniu energooszczędności, koncentrowała się na opisie aktualnej sytuacji naszych MSP na tle Europy, identyfikacji obszarów działania przedsiębiorstw, gdzie efektywność energetyczna może być lepsza, wskazaniu praktycznych korzyści z oszczędności energii, jakie mogą odnieść polskie firmy.
Przedsiębiorcy biorący udział w sesji mieli okazję dowiedzieć się, jakie są wymogi prawne w zakresie efektywności energetycznej i budownictwa energooszczędnego oraz poznać narzędzia wsparcia energooszczędności, jakimi są np. białe certyfikaty.
O dostępnych źródła finansowania projektów MSP zwiększających ich efektywność energetyczną mówiła także Gabriela Lenartowicz - prezes WFOŚiGW w Katowicach.
- Wojewódzki Fundusz dofinansowuje, w formie dotacji, do 80 proc. wartości audytu energetycznego dla gmin, przy czym samorząd w swoich planach rozwojowych musi także uwzględnić odnawialne źródła energii. Natomiast każde działanie gminy, które będzie wspierać funkcjonujących na jej terenie przedsiębiorców, w uzyskiwaniu coraz lepszych parametrów w zakresie gospodarki emisyjnej, uzyskuje także w naszej instytucji wysoki priorytet, ze względu na spodziewany efekt ekonomiczny i ekologiczny. Obniżenie energochłonności przedsiębiorstw to rozwiązanie problemów z ochroną środowiska naturalnego w wielu miastach. Energooszczędność musi się opłacać, a jeśli tak nie jest, to naszym zadaniem jest zmienić tan stan - podkreślała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Uczestniczący w sesji, wśród nich także goście z Mołdawii, Albanii, Angoli i Białorusi, mieli okazję poznać praktyczne doświadczenia w zakresie energooszczędności w czym Euro-Centrum wiedzie prym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.