Białostocki, dwudniowy (18 - 19 września) cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących poświęconych najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom mamy za sobą. Odbyło się 30 debat tematycznych z udziałem ponad 100 prelegentów.
Gościem honorowym największej debaty o gospodarce Polski Wschodniej był prezydent RP Bronisław Komorowski. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in.: Ilona Antoniszyn-Klik - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, Jerzy Buzek - b. premier i eurodeputowany, Stanisław Ciosek - przewodniczący Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Olgierd Dziekoński - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Kapica - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP i szef Służby Celnej, Erich Kieck - dyrektor Capacity Building, Anatolij Makarenko - prezes Państwowej Służby Celnej Ukrainy, Jaroslav Neverovič - minister energetyki Litwy w latach 2012-2014, Janusz Steinhoff - b. wicepremier i minister gospodarki oraz Antanas Śipavićius - dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Litewskiego Urzędu Celnego.
Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku zgromadził ponad tysiąc gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i innych krajów Europy - polityków, przedstawicieli biznesu, ekspertów.
- Zainteresowanie wydarzeniem, frekwencja, jakość prowadzonych debat i ich poziom merytoryczny odzwierciedliły wielką potrzebę dyskusji o tematach, które dotychczas pozostawały poza głównym nurtem. Obecność gościa honorowego Kongresu, Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, trafne podsumowania i wnioski moderatorów debat i panelistów, setki rozmów kuluarowych i spotkań biznesowych - pierwsza edycja wydarzenia przechodzi do historii - reasumuje Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego.
- Bardzo się cieszę, że Wschodni Kongres Gospodarczy odbył się w Białymstoku. Liczymy, że w przyszłym roku nasze miasto ponownie gościć będzie uczestników tak ważnej debaty o rozwoju gospodarczym i relacjach ekonomicznych Polski Wschodniej oraz Wschodu i Zachodu Europy - podkreślił Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Tematyka Wschodniego Kongresu Gospodarczego objęła zarówno nowe rozdanie w polityce europejskiej i przyszłość Europy w jej relacjach ze Wschodem, jak i wpisujące się w to tło zagadnienia rozwojowe Polski Wschodniej - od wielkich inwestycji infrastrukturalnych, poprzez perspektywy energetyki odnawialnej, po szczegółowe analizy rynków, m.in.: rolno-spożywczego, usług medycznych i nieruchomości hotelowych.
Wśród głównych nurtów tematycznych dwóch dni kongresowych były m.in.: współpraca gospodarcza i wymiana handlowa między UE a jej wschodnimi sąsiadami, infrastruktura transportowa i energetyczna w polityce UE, eksport i ekspansja polskich firm na obszarze państw Europy Wschodniej i pogranicza europejsko-azjatyckiego oraz na rynki odlegle, potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej oraz samorządność a współpraca gospodarcza w ramach UE i Partnerstwa Wschodniego.
Szeroko omówione zostały także zagadnienia z branży energetycznej - inwestycje infrastrukturalne w sektorze energetyczno-paliwowym, odnawialne źródła energii (OZE) w Europie i w Polsce, energetyka odnawialna na terenach słabo zurbanizowanych, odpady komunalne jako źródło energii odnawialnej, wiatr w bilansie energii, fotowoltaika oraz energetyka prosumencka.
Wydarzeniem towarzyszącym podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego było wręczenie nagród w konkursie TOP Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej. Plebiscyt wskazał inwestycje komunalne, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej w ostatnich dziesięciu latach.
Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku - debata o relacjach gospodarczych i handlowych między Unią Europejską i wschodem Europy to naturalna kontynuacja i dopełnienie tematyki dotychczasowych edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Organizatorem obu konferencji biznesowych jest Grupa PTWP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.