Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował w poniedziałek (15 września), że rząd i branża energetyczna nie są skłonne do realizacji scenariusza połączenia części kopalń z grupami energetycznymi.
- To był jeden z postulatów środowiska związkowego z woj. śląskiego, który był rozpatrywany na jednym z posiedzeń zespołu węglowego, ale jak państwo wiedzą, ani po stronie energetyki, ani po stronie rządu nie było skłonności do realizacji tego postulatu - powiedział Piechociński na konferencji.
W ubiegłym tygodniu wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz powiedział dziennikarzom, że program dla górnictwa zakłada w pierwszym etapie przejęcie niektórych kopalń Kompanii Węglowej przez Węglokoks, a w kolejnym konsolidację aktywów węglowych z branżą energetyczną.
Następnie Tomczykiewicz sprecyzował w rozmowie z PAP, że ewentualna konsolidacja części kopalń ze spółkami energetycznymi to jeden z rozważanych scenariuszy, który jednak nie ma obecnie przełożenia na konkretne projekty czy uzgodnienia. Wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak powiedział natomiast PAP, że przekazany resortowi skarbu plan naprawczy Kompanii nie zakłada sprzedaży kopalń spółkom energetycznym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyli górą monopol energetyki, która pożera od zawsze zyski górnictwa. Brednia jest nazywanie operacji kupowaniem kopalń przez energetyke i Węglokoks, to jest po prostu oddanie górnictwu pieniędzy, które sie na nim zrobiło. Jaki przemysł surowcoowy jest rentowny panowie mądrale? Zyski daje produkt końcowy, czyli energia i koks, albo handelek węglem, a górnikom zostawia sie koszty i czarną robotę.A kupowanie węgla rosyjskiego, to po prostu sabotaż
Zgadza sie, dlaczego moja firma ma dawac pieniadze na inne firmy i na dodatkowe przywileje, pracownikow, ktorzy tak defacto nie sa zatrudnieni pod moja firma? A my bedziemy kupowac wegiel, tak gdzie sie nam oplaca, niestety taka jest sila ryknu, albo wracamy do komuny
Górnicy nie będą głosować na PSL. I wszyscy będą kwita. ;)
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Słuszna decyzja, po co społki energetyczne maja dawac pienadze na nierentowne kopalnie?
Czyli nie ma politycznej woli dla przetrwania polskiego górnictwa.