Rząd Australii definitywnie zlikwidował niepopularny podatek od zysków kompanii górniczych, wypełniając w ten sposób obietnice złożone przed wyborami w zeszłym roku przed zwycięstwem Tonyego Abbotta, który objął funkcję premiera.
Niezadowolenie z podatku w wysokości 30 proc. od zysków spółek wydobywających węgiel i rudę uważany był za jedną z przyczyn upadku poprzedniego rządu. We wtorek (2 września) na wniosek premiera parlament niewielką przewagą przegłosował rezygnację z tej opłaty - informuje mining.com za dziennikiem The Australian. Stało się to możliwe po niespodziewanym zawarciu przez rządzących konserwatystów doraźnego porozumienia z politykami niewielkiej Zjednoczonej Partii Clive'a Palmera (magnata górniczego), będących języczkiem u wagi w głosowaniach izby wyższej australijskiego parlamentu.
Partia Palmera zgodziła się w zamian za m.in. zamrożenie niektórych dodatków państwa do pensji budżetówki oraz utrzymanie programu ulg dla dzieci szkolnych.
- Podatek od zysków przedsiębiorstw górniczych był prawdopodobnie najgłupszym podatkiem, jaki kiedykolwiek istniał - mówił Abbott w parlamencie. Zmiany prawne trafią teraz do izby reprezentantów, gdzie powinny przejść bez kłopotów.
Nie każdy jednak cieszy się z likwidacji podatku - zauważa mining.com. Jennifer Wesicott, szefowa Rady Biznesu Australii, powiedziała dziennikarzom, że jest rozczarowana utrzymaniem niektórych przepisów podatku MRRT (podatek od dzierżawy zasobów naturalnych). Skarżyła się, że MRRT ciągle działa jako balast w niewydolnym systemie podatkowym Australii.
Nie po raz pierwszy zlikwidowano w Australii kontrowersyjny podatek. W lipcu był to pierwszy na świecie kraj rozwinięty, w którym zrezygnowano z podatku od emisji dwutlenku węgla. Gospodarka Australii jest silnie zależna od górnictwa, które jednocześnie odpowiada za największe w przeliczeniu na głowę mieszkańca emisje gazów cieplarnianych do atmosfery.
Podatkowi od emisji dwutlenku węgla zarzucano w ciągu wieloletnich debat w Australii, że zawyża cenę energii i koszty życia mieszkańców.
Zobacz też: Pierwszy kraj rozwinięty uchyla antywęglowy podatek
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.