W środę (3 sierpnia) kluczowym wydarzeniem z punktu widzenia notowań złotego i obligacji będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych oraz komunikat po posiedzeniu - uważają specjaliści.
RPP ogłosi w środę swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. 19 z 21 ankietowanych przez PAP ekonomistów nie oczekuje zmiany poziomu stóp, obniżki spodziewa się jedynie 2 ekonomistów (1 głos za obniżką o 50 pb, 1 za obniżką o 25 pb). Większość ekonomistów spodziewa się, że Rada obniży stopy łącznie o 50 pb w październiku-listopadzie. Dla rynków istotny będzie komunikat oraz konferencja RPP po środowym posiedzeniu, gdzie mogą pojawić się ewentualne wskazówki odnośnie dalszych kroków Rady.
- Dziś, we wtorek, złoty jest trochę słabszy. Generalnie nowych, złych "newsów" nie ma, ale konflikt na Ukrainie się nie kończy i cały czas ciąży notowaniom. Złoty nie może pokonać poziomu 4,20 za euro, cały czas walczy z tym poziomem. Mamy podejście pod górne ograniczenie pasma na poziomie 4,22. Dodatkowo cały czas jest ryzyko obniżek stóp, choć my nie spodziewamy się jutro żadnego ruchu, co powinno ustabilizować złotego - powiedział PAP analityk walutowy z BGŻ Piotr Popławski.
Jego zdaniem oczekiwania na obniżkę przesuną się na październik, kiedy szansa na obniżkę jest już duża.
- Wątpię, żeby Rada zapowiedziała w komunikacie obniżkę za miesiąc. Niektórzy członkowie Rady mówili, że sytuacja na złotym jest czynnikiem przeciwko obniżce, stąd pewnie nie wpiszą w komunikacie nic twardego - dodał.
Zastrzegł jednak, że gdyby Rada jednak jutro zaskoczyła i obniżyła stopy, to będzie to impuls dla złotego do osłabienia.
Środowa decyzja RPP i wydźwięk komunikatu będą kluczowe z punktu widzenia dalszych ruchów na rynku obligacji.
- Mamy dzisiaj słabsze poziomy. Jutro kluczowa będzie decyzja Rady i komunikat. Do tego czasu będziemy w wąskim paśmie wahań, będą małe obroty - powiedział w rozmowie z PAP diler SPW z PKO BP Maciej Popiel. - Wszystko zależy od RPP. Rynek nastawia się na mocne łagodzenie polityki pieniężnej, w cenach są już więcej niż dwie obniżki. Trzeba poczekać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.