Pokochaliśmy zagraniczne wycieczki. Lecz obcokrajowcy nie są aż tak chętni na wakacje w naszym kraju. Ujemne saldo w turystyce rośnie - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
W 2013 r. za granicę w celach turystyczno-wypoczynkowych udało się już ponad 5 mln Polaków, czyli o 2,33 mln więcej niż w 2011 r. - wynika z danych opracowanych dla DGP przez TravelData, firmę specjalizującą się w badaniu rynku turystycznego.
Niestety, równie szybko nie rośnie popularność naszego kraju wśród cudzoziemców. W tym samym okresie ich liczba też się zwiększyła, ale tylko o 200 tys. - do 3,3 mln osób w 2013 r.
Tym samym liczba Polaków wypoczywających za granicą coraz bardziej przewyższa liczbę obcokrajowców wybierających wczasy w Polsce. To samo dotyczy wartości wydatków.
Jeszcze w 2011 r. różnica sięgała 405 tys. na korzyść turystów przyjeżdżających; rok później było to już 890 tys., ale na korzyść Polaków odpoczywających za granicą, która w ub.r. pogłębiła się już do ponad 1,7 mln - wylicza ekspert TravelData Andrzej Betlej.
I jak mówi, 2014 r. sprzyja pogłębieniu się tej dysproporcji - sprzedaż wycieczek w biurach podróży jest bowiem o 20 proc. wyższa niż w 2013 r., a dynamika wzrostu liczby turystów zagranicznych jest na poziomie z ostatnich lat, 3 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.