Zarząd Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej Związku Zawodowego Górników w Polsce Kompanii Węglowej nadesłał do redakcji portalu górniczego nettg.pl swoje stanowisko w sprawie programu naprawczego spółki na lata 2014-2020. Ocena jest negatywna. Oto co związkowcom z ZZGwP się nie podoba:
"ZOK ZZG w Polsce nie zgadza się z jego głównymi założeniami polegającymi na wyprzedaży i likwidacji kopalń oraz zakładów. Sprzedaż kopalń: Piekary, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Pokój to nic innego jak rozdrabnianie firmy. Polityka doraźnego pozyskiwania dofinansowania prowadzona poprzez sprzedaż kopalń jest krótkowzroczna i doprowadzi jedynie do powstania kolejnego podmiotu, konkurenta na polskim rynku węgla. Obniżanie potencjału produkcyjnego Kompanii Węglowej zaskutkuje utratą zdolności równoważenia wewnętrznego wyników poszczególnych kopalń, co w niedalekiej przyszłości doprowadzi do likwidacji kopalń osiągających gorsze wyniki ekonomiczne i do masowych zwolnień. Podobnie negatywnie oceniamy wydzielenie ze struktur Kompanii i przekształcenie w podmioty prawa handlowego spółek specjalistycznych. W naszej ocenie jest to preludium do ograniczenia miejsc pracy a w konsekwencji do ich likwidacji. W tym kontekście ZOK ZZG w Polsce nie akceptuje zaproponowanej w programie tzw. inżynierii finansowej, za którą mieliby zapłacić pracownicy" - czytamy w piśmie.
"ZOK ZZG w Polsce nie godzi się na praktyki pomijania udziału związków zawodowych w tak ważnych sprawach dla pracowników" - napisano.
Zarząd organizacji uważa, że "programy poprawy efektywności funkcjonowania kopalń powinny podlegać wewnętrznej analizie strony społecznej na poszczególnych kopalniach. Zrozumienie założeń i wspólne poszukiwanie rozwiązań pozwoli bowiem na wypracowanie najlepszych programów. Ponadto uważamy, że Program Naprawczy powinien zawierać również programy poprawy efektywności funkcjonowania dotyczące kopalń: Piekary, Jankowice, Rydułtowy-Anna i Pokój. Tylko na bazie tak kompletnego materiału możliwe jest bowiem dokonanie oceny całej Kompanii Węglowej".
ZOK ZZG ocenia także zapisy dotyczące racjonalizacji zatrudnienia i wynagrodzeń.
"Proponowany spadek zatrudnienia w omawianym okresie o 25 551 pracowników jest naszym zdaniem zbyt wysoki. Zważywszy na fakt, że z tej liczby tylko 8 648 pracowników odejdzie na emerytury tak wysoka redukcja zatrudnienia jest nie do przyjęcia. Nasze niezadowolenie budzi również wstrzymanie, a następnie ograniczenie przyjęć nowych pracowników. Propozycje dopasowania kosztów osobowych zwłaszcza wynagrodzeń pracowniczych w odniesieniu do przychodów KW SA stoją w sprzeczności z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Wszelkie działania w tym kierunku uznajemy, jako łamanie dotychczasowych porozumień" - czytamy w stanowisku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Uważam ,że powinien powstać jeden Polski Holding Węglowy -PHW !!! Należy połączyć obie Kompanie i Węglokoks !!! Nie mogą się tu stosować przepisy antymonopolowe ,bo PHW należy rozpatrywać w aspekcie konkurencji wewnątrz europejskiej ,a nie wewnątrz polskiej.
A o ile ograniczona zostanie liczba pasorzytuff ze zwionskuff zaffodoffyh?
panowie gornicy rozmowy trfały i jusz jest decyzja to podpisaly trzy zwiazki solidarnosc zzg i kadra sprzedali nas a teraz maja czelnosc wstyd sprzedawczyki
co innego gadają na spotkaniach związkowych a co innego mówią do gazet,to jest dopiero banda...!