Możliwość wydania orzeczenia o częściowej zdolności do pracy, zlecanie okresowych badań pracowników poza określonymi terminami, dokładne opisywanie warunków pracy w skierowaniu na badania - to niektóre ze zmian, jakie resort pracy chce wprowadzić do Kodeksu pracy.
Projekt nowelizacji przepisów jest obecnie w konsultacjach społecznych. Potrwają one do końca września.
W projekcie zaproponowano m.in. możliwość wydawania orzeczenia lekarskiego o częściowej zdolności do pracy. Obecnie lekarz wydaje opinię, że pracownik nadaje się lub nie do pracy na danym stanowisku. Zgodnie z proponowanymi zmianami będzie mógł określić ograniczenia do wykonywania określonych czynności w związku ze stanem zdrowia pracownika, np. dopuścić go do pracy w mniejszym wymiarze lub określić maksymalną masę przedmiotów, które może przenosić.
Projekt wprowadza też - w określonych przypadkach - możliwość przeprowadzenia okresowych badań lekarskich poza wyznaczonymi terminami. Nowela wprowadzić ma też wymóg wyraźnego powiązania orzeczenia lekarskiego z treścią skierowania na badania - skierowanie ma zawierać dokładny opis warunków pracy na określonym stanowisku.
Propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej spotkały się z niejednoznaczną oceną partnerów społecznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.