PKN Orlen do 2017 r. wybuduje w zakładzie głównym w Płocku instalację metatezy. To pierwszy etap jednej z kluczowych inwestycji petrochemicznych, która ma zwiększyć w płockim koncernie produkcję propylenu do 550 tys. ton rocznie - podała spółka.
PKN Orlen poinformował we wtorek (19 sierpnia), że w związku z planem budowy zawarł kontrakt na licencję i projekt bazowy instalacji metatezy z Lummus Technology Inc. z grupy CB&I (USA), specjalizującej się w szeroko rozumianej infrastrukturze energetycznej. Spółka nie ujawniła wartości kontraktu.
Jak zaznaczył PKN Orlen, budowa instalacji metatezy "to pierwszy etap realizacji jednej z kluczowych inwestycji petrochemicznych, która ma zwiększyć produkcję propylenu w Płocku do poziomu 550 tys. ton rocznie".
Według płockiego koncernu, przyjęty harmonogram realizacji inwestycji przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych w 2016 r., a uruchomienie produkcji planowane jest na koniec 2017 r. Przewidywana zdolność produkcyjna instalacji wyniesie 100 tys. ton propylenu o jakości polimerowej w ciągu roku.
Propylen w normalnych warunkach jest bezbarwnym, nierozpuszczalnym w wodzie gazem palnym, cięższym od powietrza. Dzięki chemicznej reakcji metatezy można otrzymać wysokiej jakości propylen polimerowy, służący m.in. do wytwarzania polipropylenu wykorzystywanego do produkcji np. artykułów gospodarstwa domowego, pojemników i izolacji z tworzyw sztucznych.
"Instalacja metatezy obecnie jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych w obszarze petrochemii, zapowiadanym w niedawno zaprezentowanej strategii na lata 2014-17. Zgodnie z jej założeniami chcemy rozwijać segment downstream (rafineria, petrochemia, energetyka) przez dalszą integrację łańcucha wartości" - powiedział, cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes tej spółki Jacek Krawiec.
PKN Orlen podkreślił, że w ciągu najbliższych czterech lat na realizację najważniejszych projektów inwestycyjnych w obszarze petrochemii w grupie kapitałowej spółki planuje przeznaczyć 1,6 mld zł.
Pod koniec lipca płocki koncern informował, że w zaktualizowanej strategii grupy kapitałowej tej spółki na lata 2014-17 przewidziano wydatki na rozwój poszczególnych segmentów działalności w łącznej wysokości 10,8 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.