W środę (13 sierpnia) w samo południe w Warszawie premier Donald Tusk spotka się z reprezentacją górniczych związków zawodowych. O tym jakie oczekiwania przed tym spotkaniem ma strona społeczna mówi Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80.
- Będziemy oczekiwać konkretów. Chcemy czarno na białym poznać wszystkie rozwiązania. Przede wszystkim chodzi nam o plan poprawy kondycji finansowej spółek węglowych, sposoby na zatrzymanie importu węgla do Polski oraz szczegółowe rozwiązania dotyczące Kompanii Węglowej, która jest w trudnym położeniu - stwierdza Bogusław Ziętek w rozmowie z portalrm górniczym nettg.pl.
- Będzie to już kolejne spotkanie i mamy już pewne doświadczenia. Muszę zaznaczyć, że w czasie wcześniejszych rozmów w wielu kwestiach szybko dochodziliśmy do porozumienia z premierem. Mam nadzieję, że jutro będzie podobnie. Niepokojące są jednak dla nas informacje, jakie wychodzą ze spółek węglowych, a dotyczące likwidacji kopalń. My trzymamy się cały czas tego, co powiedział premier. Zapewniał nas, że żadna kopalnia nie zostanie zlikwidowana - przypomina lider Sieprnia 80.
Zdaniem Ziętka koniecznością jest opracowanie programów dla poszczególnych kopalń.
- Przykładem może tu być choćby kopalnia Halemba-Wirek, należąca do Kompanii Węglowej, która kilka lat temu była zagrożona. Wprowadzono w niej program i teraz zakład ten funkcjonuje może nie bardzo dobrze, ale w miarę. Uważam, że takie działania należy wdrożyć w niektórych kopalniach Kompanii.
Lider Sierpnia 80 odniósł się także do tematu Państwowych Składów Węgla, które w najbliższym czasie mają zacząć funkcjonować.
- Od samego początku byłem entuzjastą powstania Państwowych Składów Węgla. Sam zaproponowałem pewne rozwiązania dotyczące ich funkcjonowania. Dzięki nim możliwe byłoby obniżenie cen dla odbiorców końcowych, co przekładałoby się na konkurencyjność polskiego węgla. Pod uwagę trzeba wziąć choćby rolników, którzy zgłaszają zapotrzebowania na węgiel. Myślę, że PSW są w stanie zagospodarować ten rynek, który jest warty miliardy złotych. Będzie to z korzyścią dla społeczeństwa i górnictwa - ocenia związkowiec.
- Ważne jest jednak to, aby zarządzanie Składami powierzyć odpowiednim ludziom. Nie mogą być to osoby, które przez ostatnich kilka lat odpowiadały za handel węglem. Wsławili się oni nieskutecznością w sprzedaży. Potrzebne jest tutaj nowe rozdanie - kwituje przewodniczący.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.