Zarząd Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla złożył (4 sierpnia) do marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza propozycje zmian w nowelizacji ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o nowelizacji ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. Chodzi m.in. o to, by przywrócić w przetargach kryterium preferencji krajowych.
- Propozycja nasza idzie w kierunku aby prezes Rady Ministrów określał rozporządzeniem katalog produktów, wobec których zamawiający (jednostki budżetowe) mieliby obowiązek wykluczania z postępowania (poprzez zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia) oferty, w których udział towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Wspólnota Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, nie przekracza 50 proc. - wyjaśnia Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW).
Izba przypomina, że obowiązujące prawo i preferencje ze względu na cenę powodują, że w przypadku dostaw węgla do jednostek budżetowych (wojsko, szpitale, oświata itd.) w 80 proc. przejmują je importerzy. W opinii IGSPW jest to równoznaczne z tym, że środki budżetowe trafiają do importerów zamiast do polskiego górnictwa.
W uzasadnieniu do złożonych propozycji IGSPW stwierdza, iż:
"Obecnie obowiązujące prawo Ustawa - Prawo zamówień publicznych w żadnym stopniu nie stwarza preferencji dla produktów pochodzenia krajowego. Procedowana właśnie nowelizacja tego nie zmienia. Zauważamy również że w przypadku zamówień realizowanych przez jednostki budżetowe nie ma nawet możliwości zastosowania preferencji ze względu na pochodzenie z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Wspólnota Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców. Możliwość ta została przewidziana w rozdziale 5. Zamówienia sektorowe dla przedsiębiorstw świadczących usługi komunalne, jednak aktualnie nikt z niej nie korzysta...".
- Propozycja zapisu wprowadza do Ustawy prawo zamówień publicznych możliwość dla jednostek budżetowych zastosowania w kryteriach przetargowych warunku preferencji dla produktów ze względu na pochodzenie z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Wspólnota Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców. Co więcej, proponujemy, aby prezes Rady Ministrów otrzymał uprawnienie do określenia rozporządzeniem katalogu towarów, dla których w zamówieniach publicznych obligatoryjnie zamawiający musiałby zawrzeć w specyfikacji istotnych warunków zamówienia preferencje dla produktów ze względu na pochodzenie z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Wspólnota Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców - argumentuje prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.
"Sytuacja na rynku węgla opałowego wygląda dramatycznie. Szacujemy, że ok. 2 mln t węgla leży w składach opałowych i czeka na klienta - mówił w lipcu rozmowie z Trybuną Górniczą Adam Gorszanów, "Wprowadźmy dodatkowe kryterium, które kiedyś obowiązywało w zamówieniach publicznych: "preferencje krajowe" oraz obowiązkową procedurę-weryfikację prawidłowości realizacji zamówienia przez organ kontrolujący finanse publiczne. Kiedyś w ciepłownictwie były otwarte przetargi sektorowe. Dzięki nim górnictwo zyskiwało przynajmniej informację rynkową. Teraz, po wszystkich prywatyzacjach i innych przekształceniach ciepłownie praktycznie ich nie organizują. I nie ma też informacji o zapotrzebowaniu...".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.