Cena nie ma być wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a wykonawcy w uzasadnionych przypadkach mają zatrudniać ludzi na etat - to założenia projektu noweli Prawa zamówień publicznych autorstwa klubu PO, którą poparła w środę sejmowa komisja gospodarki.
Projekt noweli trafi teraz do Sejmu.
Sejmowa komisja gospodarki przyjęła w środę (23 lipca) sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o nowelizacji poselskiego projektu Prawa zamówień publicznych, przygotowanego przez klub PO.
Zasadniczą propozycją tego projektu jest ograniczenie stosowania ceny jako wyłącznego kryterium rozstrzygania przetargów. Cena ma nie być już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a jeśli wykonawca ustali cenę jako wyłączne kryterium, będzie musiał to uzasadniać.
Z tą propozycją powiązana jest kolejna. Zakłada ona, że prezes Urzędu Zamówień Publicznych ma publikować wykazy dobrych praktyk i tworzyć wzorce, z których mogliby korzystać zamawiający. Projekt daje zamawiającemu narzędzia do tego, by mógł zbadać, czy cena nie jest rażąco niska. Według propozycji PO zamawiający w każdej chwili będzie mógł wszcząć procedurę dochodzenia tego, czy cena nie jest dumpingowa. Ponadto projekt nakłada na oferenta obowiązek dowiedzenia, że cena nie jest rażąco niska - jeżeli zamawiający uzna, że cena jest dumpingowa, to oferent ma udowodnić, że tak nie jest.
Następne rozwiązanie zapisane w projekcie to waloryzowanie wartości kontraktów w sytuacjach, na które strony umowy nie mają wpływu. Chodzi o wzrost płacy minimalnej, podatku VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
Zaproponowano także, by pracodawcy byli zobowiązani do takiego kalkulowania kosztorysów, by praca była w nich wyceniana na podstawie co najmniej płacy minimalnej. Zapisano też, by w uzasadnionych przypadkach firmy zatrudniały pracowników na umowy o pracę. W specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający musi określić rodzaj czynności niezbędnych do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na umowie o pracę. "Aby to było z góry wiadomo" - dodała poseł sprawozdawca podkomisji Maria Małgorzata Janyska (PO).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.