O tym, że pod Mysłowicami, a konkretniej dzielnicą Brzezinka, znajdują się spore pokłady dobrej jakości węgla, wiadomo nie od dziś. Niewykluczone, że za kilka lat powstanie tam nowa kopalnia, a apetyt na jej budowę mają już co najmniej dwie spółki.
Na początku roku zamiary zagospodarowania złoża Brzezinka III, zlokalizowanego pod dzielnicami Brzęczkowice, Kosztowy i właśnie Brzezinka, ujawniła prywatna firma z Warszawy Niwka SKA. O koncesję chce się ona starać w przyszłym roku.
W zeszłym tygodniu pojawiły się natomiast informacje, że złożem Brzezinka I (geograficznie w znacznej części pokrywającym się z Brzezinką III) zainteresowana jest spółka Tauron Wydobycie.
- Tauron Wydobycie opracował projekt zagospodarowania tego złoża na lata 2013-2040 - wyjaśniła Trybunie Górniczej Zofia Mrożek, rzecznik spółki. Projekt ten trafił do Urzędu Miejskiego w Mysłowicach już w lutym i obejmuje zagospodarowanie oraz eksploatację dwóch pokładów węgla.
Czy, kiedy i która ze spółek będzie mogła całkiem poważnie przymierzać się do budowy kopalni, ciężko w tej chwili powiedzieć. Wszystko zależy od spraw formalnych, przychylności samorządu i oczywiście konieczności pozytywnego rozpatrzenia wniosku koncesyjnego przez Ministerstwo Środowiska.
- Aktualnie Główny Instytut Górnictwa w Katowicach opracowuje raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Po jego opracowaniu spółka złoży wniosek o wydanie decyzji środowiskowej - wyjaśnia Zofia Mrożek.
Z przekazanych przez nią informacji wynika, że uruchomienie nowej kopalni nie będzie uciążliwe dla mieszkańców Mysłowic, których kilka dzielnic boryka się z problemem szkód górniczych. Jeśli nowa kopalnia powstanie i zacznie fedrować, wpływami eksploatacji górniczej mają zostać objęte głównie tereny leśne pomiędzy osiedlami Dziećkowice i Kosztowy, a także niewielka część zabudowy mieszkalnej w dzielnicy Kosztowy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy ktoś orientuje się, jak wygląda aktualna sytuacja jeśli chodzi o Tauron? Jestem na etapie zakupu nowo wybudowanego domu na ul. Białobrzeskiej - niestety zadatek poszedł, zanim dowiedziałem się o planowanym wydobyciu i odwrotu już nie ma:/ Plan zagospodarowania mówił o zabudowie mieszkaniowej i usługowej, a tu ładny klops:/ Boję się, że przez 30 lat będę spłacał kredyt za walący się dom:/ Człowiek chciał sobie tylko spokojnie mieszkać, a tu MASAKRA!
A jednak chcą Brzezinkę I na zawał brać i mają w koziej d nasze domy, a Mysłowice jeszcze teraz wydają zezwolenie na budowę domów bez wzmocnień... bo teren niby nie górniczy. Ktoś tu beknie i to z wysoka!
Kryzys w górnictwie jest ale, nie aż taki.... Spółki górnicze upadną powstaną nowe... te nowe zatrudnią starych ( nowych )pracowników jako nowo przyjęci na stawkach dla nowo przyjętych.... Prezesi zmienią tylko krawaty.... I interes się kręci.... Tylko ludzi wodzą za nos..... Silesia też była nierentowna do czasu... Zreprywatyzowana, i właściciel nie pozwoli sobie na wałki takie jakie są w obecnych spółkach...
była kopalnia Mysłowice to ją zamknęli a wystarczyło wykonać trochę chodników warszawa dała kase na likwidacje tej kopalni teraz warszawa chce postawić swoją a paszeł won ze śląska kopcie se w warszawie piasek
Górnictwo w naszym Kraju ledwo zipie a warszawka czy tam jakieś inne Taurony chcą u mas kopalnie budować puknijcie się w ten kwadratowy pusty sześcian na waszym karku
to wiadomo przecież że w takim wypadku ściany będą jechać na mulenie a nie na zwał a też trzeba patrzeć że podatki od kopalni będą wpływać do miasta i jeżeli bd ew. szkody to kopalnia to naprawi trzeba też spojrzeć na to ile utworzy się miejsc pracy a nie tylko zrzędzić że szkody górnicze są niby tak bardzo uciążliwe...
Co za bzdury piszecie pierwsze pola eksploatacyjne mają zaczynać siępod dzielnicą Słupna i będą przesóać się w kierunku Brzezinki Kosztów Pole wydobywcze pod terenem leśnym będzie brane jako ostatnie