Na opublikowanej w poniedziałek (23 czerwca) w Lipsku (Niemcy) prestiżowej liście TOP 500 - najpotężniejszych komputerów na kuli ziemskiej - superkomputer ZEUS z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH uplasował się na 176. pozycji na świecie.
Superkomputer z AGH jest zatem nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.
Ranking najlepszych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku. ZEUS z ACK CYFRONET AGH po raz dziewiąty z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju.
W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (277 miejsce). Czołowe miejsca zajmują tradycyjnie maszyny obliczeniowe z Chin, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Japonii.
Klaster ZEUS jest przeznaczony do obliczeń naukowych, m.in. w projekcie PL-Grid . Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa ZEUSA to ponad 374 Tflops*. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest Hewlett-Packard. Superkomputer wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii, a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie - informuje Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH.
Zeus ma 25468 rdzeni obliczeniowych, 60 TB pamięci operacyjnej i 2300 TB pamięci dyskowej. W jego skład wchodzi także 208 kart Nvidia Tesla M2050 i M2090.
Oszacowano, że wykonanie ubiegłorocznych obliczeń zajęłoby pojedynczemu komputerowi (w najmocniejszej dostępnej obecnie na rynku konfiguracji) około 11 tysięcy lat! Dodajmy, że w 2013 r. ZEUS wykonał ponad 8 mln zadań obliczeniowych.
*FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) - liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, jednostka wydajności komputerów, a dokładniej wydajności układów realizujących obliczenia zmiennoprzecinkowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.