Coraz większą popularnością cieszy się turystyczny Szlak Ofiar Górniczego Stanu". Jego pomysłodawca, Jerzy Gawliczek, emerytowany ratownik górniczy z bytomskiej CSRG, gromadzi już nowe informacje o miejscach, które związane są z historią górnictwa.
Oddział PTTK przy kopalni Marcel w Radlinie organizuje rajdy i wycieczki o zasięgu lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym i zagranicznym. Wiodą one wyznaczonymi szlakami. W styczniu br. Jerzy Gawliczek zgłosił swój pomysł. Opracował mapę obiektów upamiętniających górnicze tragedie.
- Jest ich w regionie wiele. Kilka znalazłem po czeskiej stronie. Pomyślałem także o odznace, którą turyści wyruszający na szlak mogliby dobywać. Ustanowił ją specjalną uchwałą zarząd oddziału PTTK Radlin przy kopalni Marcel. Nosi nazwę "Śladami Ofiar Górniczego Stanu" - ku pamięci wszystkich ofiar górnictwa - opowiada Gawliczek.
Regulamin stanowi, że za upamiętniające tragiczne wydarzenia uznaje się te, zaistniałe w górnictwie podziemnym, odkrywkowym i otworowym zarówno w Polsce jak i zagranicą. Chodzi przy tym o wypadki, które zdarzyły się pod ziemią, na powierzchni zakładów, a także związane z wydarzeniami historycznymi, w wyniku których ludzie tracili życie.
W ciągu niespełna 3 miesięcy istnienia szlaku turyści, głównie miłośnicy jazdy na jednośladach, zdobyli 8 honorowych, 9 złotych, 14 srebrnych i 56 brązowych odznak!
Warunkiem przystąpienia do ich zdobywania jest ukończony 7. rok życia. Na pierwszą należy zgromadzić 50 pkt, kolejne wymagają wylegitymowania się odpowiednio 40, 30 i 20 pkt.
- Można samemu wytyczać sobie trasy, albo brać udział w rajdach. Miejsca szczególne, np. pomnik górników poległych w stanie wojennym pod kopalnią Wujek, są premiowane 5 punktami. Za każde inne można zdobyć po 2 punkty. Pobyt na miejscu należy udokumentować fotografią, na której widnieje się na tle danego obiektu - instruuje Gawliczek.
Uczestnicy mogą wybierać się na szlaki na rowerach motorach, a nawet samochodami. Tymczasem pomysłodawca Szlaku Ofiar Górniczego Stanu pracuje już nad rozszerzeniem listy miejsc pamięci. - Każdy, kto posiada wiedzę o takowych, może zgłosić się do nas i przedstawić swoją propozycję - zachęca.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.