Dzień Cyrku Bez Zwierząt mamy za sobą, ale bielski klub Gaja nadal prowadzi akcję "Cyrk jest śmieszny nie dla zwierząt". Kampania optująca za prawnym wprowadzeniem zakazu występu zwierząt w cyrkach trwa już od ponad 20 lat.
W 1991r. Za sprawą protestów Klubu Gaja prezydent Bielska-Białej zakazał występów cyrków, które w programie przedstawiały tresurę dzikich zwierząt. Oczywiście tylko na terenie gminy. Podobne zakazy obowiązują w innych miastach Polski. Nadal jednak, nad czym boleją obrońcy zwierząt, nie ma w prawie ogólnopolskim zapisu zakazującego występów zwierząt w cyrkach.
Takie ogólnokrajowe zakazy obowiązują w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii, na Węgrzech, Kostaryce i Słowenii. W Grecji, Boliwii, Chinach i Brazylii w cyrkach nie wolno pokazywać jakichkolwiek zwierząt, nawet tych udomowionych. Częściowe ograniczenia wprowadzono w Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz Indiach.
- W Polsce, wiele grup obrońców zwierząt, walczy o wprowadzanie zakazu występów cyrków ze zwierzętami w swoich miastach. Coraz większa liczba osób zaczyna dostrzegać fakt, że zwierzęta cyrkowe nie mają możliwości realizowania swoich potrzeb życiowych, są zmuszane do wykonywania nienaturalnych czynności, żyją w ciasnych klatkach i na uwiązach. Tresura często idzie w parze z przemocą - używane są baty, ostre narzędzia czy prąd. Transport wywołuje u nich stres, strach i często jest powodem powstawania ran fizycznych. Coraz więcej osób uświadamia sobie również, że cierpią zarówno zwierzęta dzikie jak i te domowe ( konie, osły czy psy), a choroby na które zapadają zwierzęta dotyczą przede wszystkim sfery psychicznej. Depresję, zachowania stereotypowe (chodzenie w koło, potrząsanie głową, przestępowanie z nogi na nogę ), agresję czy autoagresję może zaobserwować każdy, kto poświęci choć chwilę i zatrzyma się przy klatkach i stanowiskach zwierząt - wylicza Katarzyna Chałas, koorydynująca kampanię Klubu Gaja.
Kampania Cyrk Bez Zwierząt ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na życie zwierząt więzionych dla rozrywki oraz doprowadzenie do prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski. Każda organizacja, stowarzyszenie, środowisko czy osoba prywatna ma prawo do wniesienia wniosku o zmianę ustawy o ochronie zwierząt do Parlamentarnego Koła Przyjaciół Zwierząt lub władz lokalnych o wprowadzenie zakazu występów cyrków ze zwierzętami w swoim mieście - przypominają obrońcy praw zwierząt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.