Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy Górniczych Central Związkowych zdecydował w poniedziałek (9 czerwca) o nieprzeprowadzaniu planowanej na 16 czerwca manifestacji w Warszawie - poinformowała portal górniczy nettg.pl górnicza Solidarność.
To efekt "rokujących możliwość rozwiązania wielu problemów branży" rozmów prowadzonych przez stronę związkową z rządem. Sztab poinformował, że termin ewentualnej manifestacji będzie teraz uzależniony od efektów negocjacji.
Podjęta decyzja jest konsekwencją serii spotkań obydwu stron, do których dochodziło w ciągu ostatniego miesiąca.
Podczas zorganizowanego 6 maja "szczytu węglowego" z udziałem premiera Donalda Tuska, ministrów, pracodawców i związkowców uzgodniono powołanie trzech zespołów roboczych: pierwszy - mający opracować założenia do rządowej strategii dla górnictwa po 2015 roku i do tzw. ustawy górniczej, drugi - mający przygotować rozwiązania łagodzące skutki wdrażania unijnego Pakietu Klimatycznego, trzeci - mający się zająć bieżącymi problemami sektora.
Kolejne spotkanie, z 19 maja, zakończyły wstępne ustalenia co do sposobów rozwiązania pięciu konkretnych problemów, m.in. ograniczenia importu węgla i odroczenia terminu spłaty długów przez Kompanię Węglową. Strony zgodziły się wówczas, że należy wprowadzić mechanizmy ustawowe pozwalające na ograniczenie importu węgla. Wprowadzenie ceł ze względów prawnych nie jest możliwe, ale rząd chciałby wprowadzić system koncesji i certyfikatów dla handlujących sprowadzanym do Polski węglem. Związkowcy zostali zapewnieni, że powstanie polska, państwowa sieć sprzedaży węgla, stworzony zostanie mechanizm powodujący zmniejszenie importu energii, a długi przeżywającej największe trudności Kompanii Węglowej SA (KW) zostaną rozłożone w sposób mniej uciążliwy. Inne rozwiązanie ma pozwolić KW na spłatę zobowiązań wynikających z konieczności wykupu kompanijnych obligacji wyemitowanych na sumę ponad miliarda złotych. Obciążenie to miałyby wziąć na swoje barki inne firmy państwowe, które w zamian otrzymałyby część udziałów w Kompanii.
Podczas trzeciego i ostatniego, jak dotąd, spotkania z szefem rządu, które miało miejsce 5 czerwca, analizowano m.in. możliwość wprowadzenia koncesji na sprzedaż węgla i certyfikowania jakościowego surowca. Podstawowy wniosek płynący z rozmów dotyczył jednak konieczności wprowadzenia "programów naprawczych" dla kopalń znajdujących się w najgorszej sytuacji, co pozwoli uchronić je przed zamknięciem.
Równolegle do spotkań przedstawicieli central z premierem trwały prace wspomnianych wcześniej zespołów roboczych. Prace nad ramami "ustawy górniczej", która ureguluje funkcjonowanie sektora na przestrzeni kilkunastu najbliższych lat (mówi się tutaj o latach 2016-2027), powoli dobiegają końca.
- W 80 procentach, można powiedzieć, założenia do ustawy zostały uzgodnione - mówił po ostatnim spotkaniu zespołu wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w KW Stanisław Kłysz.
Najbliższe spotkanie strony związkowej z rządową, również w ramach zespołu mającego opracować założenia do strategii i "ustawy górniczej", odbędzie się 13 czerwca w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
taaa kombinuja i tak z tego nic nie bedzie talej bedzie lipa jeszcze wyplaty chca ukrucic gdzie niby zarabiamy kolega nic tylko uciekac
Związki znowu dały d...za pieniądze ze składek swoich członkow...Jaki członek,taki związek..
Taktyka zarządzających tym krajem, w odniesieniu do branży węglowej, jest w sumie bardzo prosta, ze sportowego języka nazywa się to grą na czas i jak widać...to działa!
Heh niby suwerenny kraj. Cła niemożliwe. Akcyza niemożliwa. Podatki poza dyskusją. Ehhhhh. Tylko uciekac :(
Niech żyje Tusk! To równy gość.