Powstał z niezadowolenia. Nabrzmiałe i niezałatwione przez nikogo problemy, dotyczące interesów pracowników inżynieryjno-technicznych kopalń, przedsiębiorstw oraz służb związanych z górnictwem nie znajdowały zrozumienia i akceptacji w istniejących strukturach związkowych. Receptą na ten stan rzeczy miał być Związek Zawodowy Kadra. Związek świętuje właśnie 25-lecie swojego powstania.
Obchody jubileuszu Porozumienia, które grupuje obecnie 9 branż i przeszło sto organizacji z całej Polski, odbyły się 4 czerwca w restauracji Biały Dom w Paniówkach. Wśród gości, którzy zaszczycili organizatorów swoją obecnością, obok obecnych i byłych związkowców, znaleźli się m.in. Małgorzata Marcińska - wiceminister pracy i polityki społecznej, Iwona Hickiewicz - główna inspektor pracy, Wojciech Magiera - wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, Piotr Rykala - prezes Związku Pracodawców Górnictwa Węgla Kamiennego, Kazimierz Grzechnik - prezes Tauron Wydobycie, Marek Tokarz - prezes SRK, Artur Wojtków - wiceprezes JSW, prof. Wiesław Blaschke - prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Tadeusz Chwałka - przewodniczący Forum Związków Zawodowych, Piotr Duda - przewodniczący NSZZ Solidarność, Henryk Moskwa - przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego, Jarosław Grzesik, przewodniczący Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność oraz Dariusz Potyrała - przewodniczący ZZ Górników w Polsce.
- Rok 1989 był szczególny. Zaczynał odbudowywać się ruch związkowy i powstawały nowe organizacje. Przypadki te nie były jeszcze liczne, ale najbardziej aktywna w tym względzie była kadra inżynieryjno-techniczna oraz pracownicy dozoru i administracji. Związki reprezentujące tych pracowników utworzono lub powołano w wielu zakładach w całej Polsce. Również na terenie śląskich kopalń zaczęła dojrzewać potrzeba i rodziły się inicjatywy powołania związków zawodowych, skupiających szeroko pojętą kadrę inżynieryjno-techniczną - przypominał historię powstania Kadry jej obecny przewodniczący, Dariusz Trzcionka.
Przewodniczący przypomniał, że PZZ Kadra powstało z trzech nurtów związkowych (Związku Zawodowego Pracowników Dozoru, Nadzoru i Zarządu Górniczego, Związku Zawodowego Kadr oraz Porozumienia Związków Zawodowych Dozoru Górniczego), które ewoluując, przekształcając się i łącząc doprowadziły do powstania organizacji w obecnym kształcie.
Jerzy Kulisz, były przewodniczący PZZ Kadra, dziękując za współpracę swoim dawnym kolegom i pracodawcom nawoływał do zjednoczenia wszystkich organizacji związkowych zrzeszających środowisko kadry i dozoru.
- W imieniu ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, który bardzo chciał być tu obecny, bardzo dziękuję za zaproszenie. PZZ Kadra jest organizacją bardzo istotną na polskiej mapie związkowej. Spotykamy się dzisiaj w 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, a to się stało za państwa udziałem. PZZ Kadra budowało demokrację, mając na myśli przede wszystkim dobro pracowników i pomyślność gospodarczą naszego kraju. Bierzecie państwo udział w pracach nad kluczowymi ustawami dla górnictwa. Część z nich powstało dzięki waszej inicjatywie i waszej ciężkiej pracy - zwróciła się do gospodarzy uroczystości Małgorzata Marcińska, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Do trudnej sytuacji, w której znalazło się górnictwo węgla kamiennego nawiązał w swoim wystąpieniu Piotr Rykala.
- Mam nadzieję, że potrafimy wszyscy wspólnie pozostać w dialogu. Jeżeli nawet bardzo trudne rozmowy toczą się w sali obrad, a nie na ulicy, to jest właściwa forma współpracy - konkludował.
Do historii związanej z powstaniem ruchu związkowego odniósł się natomiast przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
- W tym ważnym dniu z powodu waszego jubileuszu i ważnym dniu dla naszego kraju jestem tu, by podziękować wam za wspólną walkę w obronie praw pracowniczych. (...) Współpraca pomiędzy związkami nie odbywa się tylko na poziomie zakładu pracy. W bardzo ważnych sprawach potrafimy występować wspólnie i to zaskakuje rządzących - wskazywał szef "S".
Jubileusz był okazją do wielu serdecznych gratulacji, płynących z różnych branż i stron kraju, wręczenia odznaczeń państwowych oraz medali. Złotymi medalami "Za długoletnią służbę" uhonorowano Andrzeja Marciszewskiego, Andrzeja Stępnia oraz Andrzeja Józefczyka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
q2ym3l4w dbdachiw insurance j810rkks sx9nwxy1
do toja. Na 50 związków muszą być jacyś uczciwi.
panie prostaku "czcionka" , nie są tajemnicą metody stalinowskie,które z powodzeniem stosujesz w swojej mrocznej działalności.... powodzenia życzę... ale historia pokazuje klęskę... tylko czas.... pozdrowienia dla blądynki z kok..... podobno młodzieżówka....?
który związek nie ma firmy ? KADRA? SIERPIEŃ? ZZG? SOLIDARNOŚĆ ? WSZYSTKIE !!!!!!!!!! jedne lepsze jedne gorsze, jedne dają człowiekowi zarobić inne pasożytują na nim Taki to kraj, ale w innych państwach jest podobnie. a inne instytucje stworzone do czego innego nie mają firm? kościoły, szpitale,szkoły -to samo. sorry ale taki klimat.
Jeśli związek zawodowy posiada firmę, w której ludzie pracują na innych stawkach, niż koledzy właściciele, to jest tak, jakby wprowadzali łamistrajków.
Ja się zapisałam do związku, bo 19 grupa zaszeregowania w dziale socjalnym nie oddaje moich ambicji.
pozuje do zdięcia, bo ją rozmowa nie interesuje. a nuż będzie jakas sesja zdięciowa w ......
"Powstał z niezadowolenia" a teraz tylko organizuje wyjazdy knajpznawcze
Na zdjęciach jest jedna jedyna osoba która pozuje do zdjęcia , zgadnijcie kto to jest
Mam pytanie , dlaczego ta informacja znajduje się w zakładce górnictwo .Przecież w związku są np. hutnicy
Uśmiechnięty bryluje , a ten smutny to jest z Halemby ?
Glowy wystawine w uśmiechach , pierś do przodu , tylko zapomniano o ideii Związku Zawodowego Kadra , o JEDNOŚCI . To za rządów przewodniczącego Trzcionki zacząły się wielkie czystki w związku i wykluczanie niewygodnych organizacji . Ale dzisiaj nikt tego nie widzi