Ten rok może być rekordowy, jeśli chodzi o przyciąganie do Polski inwestorów z obcym kapitałem. W ciągu pierwszych 5 miesięcy 2014 r. zagraniczne firmy zainwestowały u nas za pośrednictwem PAIiIZ więcej niż w całym 2013 r.
Z wewnętrznego zestawienia Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych wynika, że wartość zamkniętych projektów inwestycyjnych w ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku była ponad trzykrotnie wyższa niż w analogicznym okresie 2013 r.
W zeszłym roku PAIiIZ zakończyła 53 projekty o łącznej wartości 902,5 mln euro. Tymczasem w okresie od stycznia do maja tego roku suma ta wynosi już 1,54 mld euro. (w porównaniu do 510 mln euro w analogicznym okresie 2013 r.).
- W specjalnych strefach ekonomicznych jest bardzo dużo inwestycji, do końca czerwca będzie absolutny rekord, chyba historyczny. Zapowiada się bardzo dobry rok dla inwestycji - powiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
To m.in. efekt zeszłorocznej decyzji o wydłużeniu okresu funkcjonowania 14 specjalnych stref ekonomicznych do końca 2026 r. Wedle wcześniej obowiązujących przepisów miały one funkcjonować do końca 2020 r.
A strefy to preferencyjne warunki dla firm. Przedsiębiorca w SSE ma zapewnione ulgi podatkowe, a dodatkową korzyścią jest fakt, że może rozpocząć działalność na specjalnie przygotowanym, uzbrojonym terenie.
- Wydłużenie działania stref spowodowało przyspieszenie decyzji inwestycyjnych, a te projekty, które były niepewne są realizowane, żeby przedsiębiorcy mogli zdążyć skorzystać z większej pomocy publicznej - przekonuje wiceminister gospodarki.
Pod koniec czerwca zmienia się mapa pomocy regionalnej, która określa, w jakich regionach możliwe jest przyznawanie pomocy na rzecz rozwoju regionalnego w latach 2014-2020. KE zdecydowała, że obszary, na których PKB na mieszkańca jest niższe niż 75 proc. średniej unijnej będą kwalifikować się do regionalnej pomocy inwestycyjnej w granicach od 25 proc. do 50 proc. kosztów projektów. Województwo mazowieckie będzie kwalifikować się do pomocy od 10 proc. do 35 proc.
W grudniu rząd zgodził się też na zmiany, które ułatwiają włączanie gruntów prywatnych w obszar strefy z przeznaczeniem pod konkretne inwestycje. Obniżone zostały m.in. minimalne wymagania dot. kryterium stopy bezrobocia, kosztów inwestycji i poziomów zatrudnienia przy obejmowaniu gruntów obszarem strefy.
Absolutnym hitem tego roku jest inwestycja Volkswagena, który jesienią we Wrześni (Wielkopolskie) ruszy z budową nowej fabryki. Planowane nakłady inwestycyjne to ponad 800 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.