Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, w poniedziałek (26 maja) ok. godz. 20.42 w ruchu Śląsk kopalni Wujek 220 metrów pod powierzchnią ziemi nastąpił wstrząs, silnie odczuwalny w sąsiednich miejscowościach. Według skali Głównego Instytutu Górnictwa opracowanej dla Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wstrząs mieścił się w przedziale między 2, a 3 stopniem - poinformował portal górniczy nettg.pl Wojciech Jaros z Działu Komunikacji Korporacyjnej Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia.
Wstrząs był odczuwalny od strony Chorzowa i Łazisk po sosnowiecką dzielnicę Niwka i Mysłowice. Kilka minut później nastąpił drugi, słabszy wstrząs wtórny. Czytelnicy z Knurowa i z Siemianowic Śląskich poinformowali portal górniczy nettg.pl, że u nich także było odczuwalne to zdarzenie.
Przeprowadzane w nocy kontrole przez dział mierniczy KHW w obiektach kluczowych (wodociągi, oczyszczalnia ścieków, obiekty publiczne) nie stwierdziły uszkodzeń. Do tej pory (do wtorku rano) nie pojawiły się zgłoszenia o uszkodzeniach odpowiadających stopniowi 3 tj. zarysowań tynków, ścian działowych, zarysowań wokół ościeżnic, wydłużenia istniejących pęknięć, odpadaniu fragmentów odspojonych tynków, poluzowaniu pojedynczych dachówek.
Natomiast, jeśli chodzi o odczuwanie wstrząsu przez ludzi stopień 3 jest określony jako wzbudzający niekorzystne reakcje. Wstrząsy są odczuwalne wewnątrz i na zewnątrz budynków. Drgania mogą budzić śpiących, stwierdzono przypadki reakcji lękowych. Na wyższych piętrach może być odczuwalne kołysanie.
Wstrząsy są efektem odprężenia górotworu - ubocznego efektu działalności górniczej, który można w ograniczonym stopniu minimalizować, lecz nie sposób całkowicie uniknąć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.