W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego 2014-2019 rozstrzygać się będzie wiele istotnych problemów dla nas, dla Polski, dla Śląska. Z tym wyborem wiążemy m.in. nadzieję na definitywne uregulowanie kwestii przyszłości naszego górnictwa. Posłów ze Śląska czeka wyjątkowo trudne zadanie. Będą musieli obronić nasze kopalnie...
WITOLD KLEPACZ, Europa Plus Twój Ruch, lista 5, pozycja 5:
Należy zbadać rosyjski surowiec pod względem jakości, ale musimy mieć świadomość, że w razie ograniczenia jego importu to miejsce zajmie węgiel amerykański lub australijski. Dlatego problem ograniczenia tego importu będzie bardzo trudny do zrealizowania.
Spółki przede wszystkim muszą zająć się redukowaniem kosztów produkcji surowca i lansowaniem własnego produktu. To należy zrobić czym prędzej, bowiem według prognoz w ciągu najbliższych lat nastąpi wzrost zapotrzebowania na węgiel. Musimy skutecznie przeciwstawiać się wszelkim próbom narzucania rozwiązań mogących zaszkodzić naszej gospodarce. Nie można z góry przyjmować założeń, że czegoś się nie da.
Dotychczas poddawaliśmy się naciskom silniejszym. W efekcie nasz głos w sprawach węgla w Parlamencie Europejskim jest zdecydowanie za mało słyszalny. Do tego wszystkiego nasze reakcje na ustanawianie niekorzystnego prawa zwykle były spóźnione. To należy zmienić. Musimy umieć wyprzedzać niektóre zjawiska i z wyprzedzeniem walczyć o nasz interes. Przyjmując bardziej ofensywną postawę, z pewnością da się w Brukseli jeszcze sporo wywalczyć dla polskiego węgla.
Podstawowy błąd popełniliśmy jeszcze za rządów prof. Jerzego Buzka. To wówczas właśnie padły stwierdzenia o tym, że należy odchodzić od węgla jako paliwa strategicznego dla polskiej energetyki. Tym samym został przyjęty punkt widzenia naszych niektórych partnerów europejskich. Niejako sami podłożyliśmy się Brukseli. Z tej pozycji nie potrafiliśmy już wywalczyć żadnych korzystnych rozwiązań dla naszego górnictwa. Korzyści z naszego członkostwa upatruję w nowoczesnych technologiach, które pozwalają na produkcję czystej energii z węgla.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie ma i nigdy nie było podatku od wyrobisk, niedouku.
O ile sobie przypominam, to palikociarze niedawno odgrzali na nowo temat opodatkowania wyrobisk górniczych, twierdząc że to nie wyrobiska a tunele. Poczytajcie: Podatek od wyrobisk powrót koszmaru. Warto o tym pamiętać i spuścić tę zboczoną hołotę w sraczu. A teraz, droga redakcjo, możecie usunąć mój wpis, jest niepoprawny politycznie. W Waszej redakcji coraz częściej "poprawność polityczna" jest widoczna, widać to tendencyjności w kasowaniu postów.