W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego 2014-2019 rozstrzygać się będzie wiele istotnych problemów dla nas, dla Polski, dla Śląska. Z tym wyborem wiążemy m.in. nadzieję na definitywne uregulowanie kwestii przyszłości naszego górnictwa. Posłów ze Śląska czeka wyjątkowo trudne zadanie. Będą musieli obronić nasze kopalnie...
MARIAN JAROSZ, Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy, lista 3, pozycja 5:
Import węgla bierze się stąd, że oferuje się nam do sprzedaży tańszy surowiec. Dlaczego? Bo my wszystko robimy, żeby nasz był droższy poprzez wysoki VAT i ostatnio wprowadzoną akcyzę na węgiel. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby koszty produkcji surowca obniżać, ale z drugiej strony musimy działać w celu ograniczenia importu rosyjskiego węgla. Podczas gdy Rosja wciąż kwestionuje jakość naszego mięsa, my zacznijmy kwestionować jakość ich węgla. Brońmy naszego rynku zgodnie z literą prawa. Należy ponadto czynić starania na forum Parlamentu Europejskiego o możliwość udzielania pomocy publicznej górnictwu.
Jeśli za politykę walki z ociepleniem klimatycznym nie wezmą się największe światowe mocarstwa gospodarcze, o sukcesie nie ma nawet co marzyć. Polska zdołała już wiele uczynić dla dobra klimatu. Jednak realizowanie najbardziej ambitnych celów unijnych mija się z celem i mocno osłabi europejską gospodarkę. Na pewno jednak należy walczyć z niską emisją. W Polsce mamy z tym wielki problem. Konieczne są więc środki na wprowadzanie wysokosprawnych kotłów węglowych i produkowanie czystej energii z węgla. To źle, że nasze lobby węglowe działa bardzo słabo. Wykorzystują to np. Skandynawowie, którzy usiłują narzucić nam swoje wynalazki w dziedzinie energetyki odnawialnej. Skoro są trudności w uzyskaniu zgody na pomoc publiczną dla polskiego górnictwa, to sądzę, że można pomóc mu pośrednio, poprzez dotowanie odbiorców energii produkowanej z węgla.
Nie można również mówić, że polski przemysł węglowy nie odniósł żadnych korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej.
Dzięki funduszom europejskim rozwinęła się działalność badawczo-rozwojowa na rzecz przemysłu wydobywczego. Obecnie nasze wynalazki w dziedzinie technologii górniczych są wysoko notowane na świecie. Zdecydowanie natomiast straciliśmy na pakiecie energetyczno-klimatycznym, który jest dziś kulą u nogi polskiej gospodarki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przede wszystkim brakuje chęci podjęcia działań w dziedzinie uniezależniania się od paliw kopalnych. Nie wszystko sprowadza się do pieniędzy. Koszt instalacji zielonej energetyki w Polsce przy relatywnie niewielkiej liczbie ludności nie jest wcale taki duży. Jednym z powodów jest ignorowanie problemu globalnego ocieplenia. Różne instytucje i grupy ludzi wmawiają nam, że klimat wcale się nie ociepla. naukaoklimacie pl - fakty i mity: Globalnego ocieplenia nie ma bo tak mówi Komitet Nauk...