Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, pracodawca w sektorze lotniczym, podpisały porozumienie o współpracy - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni. Filarami porozumienia będą przede wszystkim wspólnie prowadzone projekty i badania naukowe w dziedzinie rozwoju nowoczesnych technologii, a także edukacja przyszłych pokoleń inżynierów.
Głównymi beneficjentami współpracy będą studenci i absolwenci AGH oraz pracownicy uczelni i spółki PZL-Świdnik. Umowa dotyczyć będzie organizacji praktyk oraz staży dla studentów i absolwentów Akademii oraz pomoc w przygotowywaniu prac badawczych studentów, doktorantów i pracowników uczelni. Istotnym elementem porozumienia będzie również wymiana pracowników AGH i PZL-Świdnik w celach szkoleniowych oraz wspólna organizacja konferencji i seminariów naukowych. Na najlepszych studentów, którzy aktywnie włączą się we współpracę obu partnerów, przewidziane są atrakcyjne stypendia.
- Jesteśmy pełni uznania dla ogromnego wkładu AGH w rozwój polskiej branży lotniczej oraz nieustanny rozwój polskiej nauki. Cieszymy się, że spółka PZL-Świdnik będzie mogła uczestniczyć w przekazywaniu specjalistycznej wiedzy i know-how kształconym w Polsce inżynierom - powiedział Nicola Bianco, dyrektor zarządzający PZL-Świdnik
Mieczysław Majewski, Prezes Zarządu PZL-Świdnik dodał: - Przez ponad 60 lat działalności w branży lotniczej spółka PZL-Świdnik dowiodła, że posiada zdolności w zakresie opracowywania i promowania nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań lotniczych na całym świecie. Jesteśmy przekonani, że razem z naszym nowym partnerem będziemy mogli jeszcze bardziej wspierać rozwój rodzimej branży lotniczej, przyczyniając się tym samym do wzrostu gospodarczego w Polsce.
Podpisanie porozumienia skomentował także prorektor ds. współpracy AGH, prof. Tomasz Szmuc.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze sformalizowania tej współpracy. PZL-Świdnik dołącza do grona prawie 300 naszych partnerów przemysłowych, stając się jednocześnie jedną z ciekawszych propozycji rozwoju dla naszych studentów
i naukowców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.