Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uczestniczył w poniedziałek (12 maja) w chorzowskiej gali zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach z okazji Święta Europy oraz wręczenia wyróżnień w XVI edycji Konkursu Śląska Nagroda Jakości i IV edycji Programu Stawiamy na Jakość.
Zacznijmy od laureatów nagród RIG. Śląska Nagroda Jakości ma integrować środowiska gospodarcze województwa śląskiego oraz promować projakościowe osiągnięć przedsiębiorstw i instytucji. Natomiast Program Stawiamy na Jakość skierowany jest do firm i organizacji, które mają wdrożony system zrządzania jakością (określony normami ISO) i dla których nadrzędnym celem jest dbałość o jakość usług i produktów oraz wprowadzonych standardów zarządzania.
W gronie laureatów nagród zespołowych XVI edycji znaleźli się m.in.:
• Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Bytomiu,
• Conbelts Bytom SA,
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju oraz
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5
im. Św. Barbary w Sosnowcu.
Tytuł ZNAKOMITY PRZYWÓDCA zdobył Henryk Dolewka, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu, natomiast tytuł ZNAKOMITY PEŁNOMOCNIK SZJ otrzymał Tadeusz Buczowski - pełnomocnik SZJ Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu.
Laureatem Specjalnej Honorowej Śląskiej Nagrody Jakości został prof. Jerzy Buzek.
Laureatami Indywidualnych Śląskich Nagród Jakości zostali w kategoriach:
• PRAKTYKA: Mirosława Nykiel - poseł na Sejm RP,
• NAUKA: prof. dr hab. n. med. Adam Maciejewski, kierownik Zespołu Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Klinice Chirurgii Onkologicznej Gliwickiego Oddziału Instytutu Onkologii,
• PROMOCJA: Orkiestra Szkoły Muzycznej Szafranków w Rybniku.
Podczas majowej Gali zostaną także wręczone Certyfikaty Programu Stawiamy na Jakość. Tegorocznymi laureatami zostali:
• EKOMAX Sp. z o.o. z Gliwic,
• Opa-Ekspert Sp. z o.o. ze Świętochłowic,
• KONTAKT-SIMON SA z Czechowic-Dziedzic oraz
• Instytut Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej.
Wicepremier Janusz Piechociński pogratulował wyróżnionym. Przypomniał o roli sektora małej i średniej przedsiębiorczości w tworzeniu PKB Polski. Wcześniej, to znaczy przed rozpoczęciem gali na kilkanaście minut spotkał się z dziennikarzami. Wicepremier mówił m.in. o przyszłości energetyki w UE w kontekście głośnej ostatnio reindustralizacji Europy. Ostudził tych optymistów, którzy uważają, że wkrótce do Europy może popłynąć (tani) gaz z łupków i ropa z łupków wydobywane w USA. Piechociński podkreślił, że priorytetem gospodarczym dla USA jest obszar Pacyfiku i Japonia. Paliwa made in USA, które w dalszej kolejności mogą napłynąć do Europy nie będą już tak tanie, jak tanie są w miejscu ich wydobycia i przetworzenia.
Zapytany przez portal górniczy nettg.pl o to, czy i kiedy może liczyć na sprecyzowanie koncepcji państwowych składów węglowych (przedstawił ją nie tak dawno Donald Tusk), zaznaczył, że nie może być ona realizowana "na drodze ustawowej". W opinii wicepremiera i ministra gospodarki, to spółki górnicze muszą zadbać o stworzenie takiego podmiotu. Ważne jest - streszczając wypowiedź Janusza Piechocińskiego - by zniwelowane zostały patologie towarzyszące dystrybucji węglem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przedwyborcza obfitość nagród i wyróżnień. Nawet nie pominięto głównego specjalisty ds. degradacji gospodarczej regionu niejakiego Jerzego Buzka.
Ciekawe tylko czy ktoś przebije pomysłem skladywegla pl w które inwestuje Falenta? Zanim spółki węglowe się z Falentą dogadają co do ceny to on już sprzeda ze 30 czy 50 milionów ton węgla z Rosji.