Akademia Górniczo-Hutnicza świętuje, od 6 do 9 maja, Dzień Hutnika. To jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu krakowskiej uczelni.
Tradycyjnie już uroczystości hutnicze odbywają się w okolicach dnia św. Floriana, Patrona Hutników. Coroczne liczne wydarzenia naukowe i kulturalne organizowane z tej okazji nawiązują do tradycji sięgających 1962 roku, kiedy to prof. Wacław Różański zainicjował obchody Dnia Hutnika.
W ramach tego świętowania podczas 51 Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego zaprezentowano dorobek naukowy z ostatnich lat. Zgłoszono blisko czterysta referatów przygotowanych przez ponad pięciuset studentów z kół naukowych AGH, a także innych, w tym także zagranicznych, uczelni.
Ale kulminacja obchodów Dnia Hutnika przypada na 9 maja. W samo południe pracownicy i studenci Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej przemaszerują przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Po nim będzie uroczyste posiedzenie Senatu AGH. Tradycyjnie najbardziej barwnym momentem będzie Ceremonia Ślubowania Hutniczego o godz. 14:00, podczas której studenci I roku kierunku metalurgia symbolicznie przekują kawałek metalu (tzw. odkuwkę) uderzając weń młotem, a Mistrz Ceremonii pasuje ich na hutników.
Przez cały maj wydarzeniom Dnia Hutnika towarzyszą dodatkowe atrakcje, m.in. Hutnicza Majówka Brydżowa, Studencka Majówka czy Sesja Laureatów 51 Konferencji Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego (prezentacja najlepszych referatów ze wszystkich sekcji kół naukowych).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.