- Prosimy was, porzućcie przemoc, siłową opozycję i przejdźcie do rozmów! Każde wyprowadzenie pracowników na ulice, każda pikieta naszych biur w Kijowie i naszych przedsiębiorstw w regionach nie służą pokojowi i jedności - wzywają rodaków w dramatycznym oświadczeniu szefowie największej ukraińskiej grupy kapitałowej SKM System Capital Management, właściciela kopalń, zakładów metalurgicznych, koksowni i fabryk w Donabasie i pozostałych regionach Ukrainy.
Komunikat świadczy o niecodziennych napięciach, do których musi obecnie dochodzić w ukraińsko-rosyjskim konflikcie blisko wschodniej granicy Ukrainy oraz w Kijowie i innych miastach kraju. W słowach wykraczających poza retorykę social business responsability (nowoczesny kodeks społecznie odpowiedzialnego biznesu) pracodawcy opowiadają się za jednością państwa i podkreślają m.in., że zależy im na szybkim rozwoju gospodarczym kraju, który pokona ubóstwo i złagodzi społeczne niepokoje. Czyniąc aluzję do zagrażającej Ukrainie interwencji zewnętrznej, przestrzegają media, działaczy i urzędników, że każde nieodpowiedzialnie użyte słowo może w każdej chwili doprowadzić do wojny i dewastacji kraju.
Holding SKM, którego kapitał wynosi ponad 30 mld dol., zatrudnia ponad 300 tys. Ukraińców a pośrednio (wliczając przedsiębiorstwa partnerskie i rodziny pracowników) daje utrzymanie 5 mln obywateli Ukrainy. Przypomnimy, że dzień wcześniej głos w konflikcie Ukrainy z Rosją zabrał Rinat Achmetow, posiadający 100 proc. udziałów Grupy SKM. Achmetow jednoznacznie poparł jedność, niepodległość i niepodzielność Ukrainy. Należy przypuszczać, że dokument podpisany następnie przez wszystkich najważniejszych menedżerów stanowi świadectwo lojalności i wzmacnia wybór kapitału ukraińskiego po stronie rozwoju ekonomicznego i pokojowej przyszłości w jednolitym państwie ukraińskim, przeciwko separatystom.
Zamieszczamy niżej pełny tekst oświadczenia z wtorku (15 kwietnia) w tłumaczeniu na jęz. polski (ze strony firmowej www.corum.com donieckiego producenta maszyn górniczy b. Gornyje Maszyny):
"Oświadczenie Grupy Kapitałowej SKM z Doniecka
Kierownictwo kompanii SKM, szefowie największych holdingów przemysłowych Grupy SKM, dyrektorzy przedsiębiorstw Grupy SKM, działający w Obwodach Donieckim i Lugańskim, zawiadamiają o swoim wsparciu dla jednolitej i niepodległej Ukrainy i zwracają się:
1. Do pracowników przedsiębiorstw Grupy SKM
Prosimy was o zachowanie spokoju i pozostowanie na swoich stanowiskach pracy. W tych trudnych warunkach stabilna działalność przedsiębiorstw jest najważnieszą rzaczą, której potrzeba miastom, regionom, krajowi. Na tym polega nasza wspólna ogromna odpowiedzialność przed rodakami i wobec przyszłości. W przeciwnym razie Wchód czeka destabilizajca, upadek gospodarczy i dewastacja. Od wytrzymałości i obywatelskiej postawy dzisiaj, jak nigdy, zależy teraźniejszość i przyszłośc naszych bliskich, naszych rodzin i całej Ukrainy.
2. Do wszystkich stron konfliktu
Na wschodzie Ukrainy słychać wystrzały, są zabici i ranni. Każdy wystrzał, ktokolwiek by go oddał, godzi w przyszłość. W przyszłość Donbasu i w przyszłość Ukrainy. Wschodowi Ukrainy nie potrzeba uzbrojonej opozycji, nie potrzeba wojny. Potrzeba pokoju, nowych miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, który pokona ubóstwo.
Prosimy was, porzućcie przemoc, siłową opozycję i przejdźcie do rozmów, w których niezbędnie trzeba znaleźć pokojowe rozwiązanie. Ot tego zależy spokój i stabilizacja na wschodzie Ukrainy i w całym państwie. Wspólnej przyszłości nie wolno budować na wzajemnych zniewagach, upokorzeniach i - tym bardziej - na ludzkiej krwi.
3. Do przedstawicieli mediów, działaczy partii politycznych i organizacji społecznych
Grupa SKM czyni wszystko, co w jej mocy, aby Ukraina była silna, a życie w niej godne. Rozumiemy i przyjmujemy odpowiedzialność za to, by nasze przedsiębiorstwa pracowały stabilnie i pozostawały poza polityką.
Prosimy działaczy partii politycznych i organizacji społecznych o niewciąganie przedsiębiorstw Grupy SKM i naszych współpracowników do obywatelskich ruchów sprzeciwu po którejkolwiek z przeciwstawnych stron. Każde wyprowadzenie pracowników Grupy na ulice, każda pikieta naszych biur w Kijowie i naszych przedsiębiorstw w regionach - nie przyczyniają się do pokoju i jedności, służą eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy.
Prosimy środki masowego przekazu, aby dokładnie sprawdzały informacje dotyczące postawy SKM i jej pracowników w kontekscie wydarzeń na wschodzie Ukrainy. Obecnie każde niesprawdzone słowo, dowolna niesprawdzona informacja, moga doprowadzić do tragicznych dla regionu i państwa następstw.
Przedsiębiorstwa Grupy SKM działają w 14 regionach Ukrainy, zatrudnionych jest w nich ponad 320 tys. pracowników, a prawie 2 mln osób pracuje w przedsiębiorstwach kooperujących z nami, razem z członkami rodzin to ponad 5 mln ludzi.
Chcemy żyć w jednej, spokojnej i odnoszącej sukcesy Ukrainie, nie podzielonej na Zachód i Wschód, Północ i Południe.
Także w obecnej skomplikowanej sytuacji nadal pozostajemy odpowiedziali za działające przedsiębiorstwa, wypuszczaną z nich produkcję, plany inwestycyjne, zobowiązania wobec partnerów i pracowników, zapłatę podatków. I chcmy, aby każdy urzędnik, każdy polityk, każdy działacz społeczny, każdy dziennikarz zdawał sobie sprawę z tego, że również on niesie taką właśnie osobistą odpowiedzialność za swoje słowa i swoje działania, jaką codziennie i bezustannie ponosimy my sami.
SKM
Oleg Popow - generalny dyrektor
Grupa Metinvest
Jurij Ryżenkow - generalny dyrektor; Jurij Zniczenko - generalny dyrektor MMK im. Ilicza; Enver Ckitiszwili - generalny dyrektor MK Azovstal; Aleksandr Podkorytow - generalny dyrektor Enakiewskich Zakładów Metalurgicznych; Paweł Uzbek - generalny dyrektor Harcyzskiej Fabryki Rur; Musa Magomiedow - generalny dyrektor Awdiejewskich Zakładów Koksochemicznych; Aleksandr Angielowskij - generalny dyrektor spółki węglowej Krasnodonugol; Jurij Poliakow - generalny dyrektor spółki Komsomolskoje Rudouprawlenie, Andriej Szabanow - generalny dyrektor zakładów chemicznych Inkor I Ko;
Grupa DTEK
Maksym Timczenko - generalny dyrektor; Aleksander Bobrik - dyrektor DTEK Oddział Ługański; Anatolij Boriczewskij - dyrektor DTEK Oddział Kurachowski; Witalij Pićko - dyrektor DTEK Oddział Zujewski; Władymir Panibratczenko - dyrektor DTEK Bełozerskoe; Jurij Kosyj - dyrektor DTEK Dobropolskoe; Jurij Chudjakow - dyrektor DTEK Rowieńskoje; Sergiej Łozowskj - dyrektor DTEK Swiedłowskoje; Konstantin Skripnik - dyrektor DTEK Czerwonopartizanskoje; Nikołaj Eremin - dyrektor DTEK Komsomolec Donbasa"
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.