BHP Billiton, jedna z najważniejszych kompanii wydobywczych, planuje budowę Caroony, kopalni węgla eneregetycznego, która ma szansę stać się największą tego rodzaju kopalnią na globie - donosi mining.com za australijską prasą.
Problematyczna jest jedynie lokalizacja przyszłej kopalni na tzw. Równinach Liverpool, gdzie ok. 1,2 mln ha zajmują mało urodzajne uprawy na północno-zachodnich stokach Nowej Południowej Walii w Australii. Mieszkańcy są niechętni inwestycji w górnictwo.
Tymczasem kompania złożyła już wniosek o koncesję do władz, a w opisie projektu podano, że wydobycie wyniosłoby 10 mln t węgla energetycznego na rok. Jesto to więcej niż 5 proc. dzisiejszego eksportu węgla z Australii. Zatrudnienie wyniosłoby ponad 400 górnicków a żywotność kopalni oblicza się na ok. 30 lat.
Wyprzedzić obawy obrońców środowiska
Wiadomość pojawiła się w momencie, gdy Rio Tinto walczy prawnie z odmową na projekt kopalni w Hunter Valley z powodów ekologicznych. Wyprzedzając fakty, BHP zastrzegł we wniosku, że jego projekt nie będzie szkodził rolnikom ani nie naruszy stosunków wodnych, czego najbardziej boją się przeciwnicy kopalni Caroona.
Szef grupy przeciwników kopalni ze stowarzyszenia Caroona Coal Action - Tim Duddy, który sam jest farmerem, twierdzi, że zagrożenia są zupełnie realne i widać je nawet w wynikach badań załączonych do wniosku BHP.
- Poziom wód gruntowych obniży się i oznacza to koniec rolnictwa w Liverpool Plains - mówi Duddy.
Ogromna kopalnia znajdzie popyt
Budowa kopalni miałaby zacząć się w 2018 r. Byłby to największy na świecie zakład górniczy. Szef działu węglowego BHP Dean Dana Valle na zeszłotygodniowej konferencji zapewniał, że globalny popyt na węgiel wzrośnie w ciągu przyszłych dekad, zwłaszcza w Chinach, które już dziś konsumują połowę węgla na światowych rynkach.
- W ciągu następnych kilkudziesięciu lat spodziewamy się jako kompania podwójnego wzrostu zapotrzebowania na węgiel, zarówno opałowy jak i koksowniczy - powiedział Valle w Brisbane. Dodał, że Indie staną się z kolei głównym odbiorcą węgla używanego w metalurgii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.