Gasland, to film przedstawiający wydobywanie gazu łupkowego jako totalne zagrożenie dla środowiska i ludzi. FrakNation jest filmem będącym rezultatem dziennikarskiego śledztwa i ukazującym eksploatację gazu taką jaką ona jest, a nie taką, jaką przedstawiają jego przeciwnicy. AGH zaprasza w piątek (11 kwietnia, godz. 16:30) na otwarty pokaz w budynku U-2 Akademii.
Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedyną uczelnią w Polsce kształcącą inżynierów z sektora poszukiwawczo-wydobywczego, w tym gazu łupkowego.
Jak wynika z raportu Instytutu Kościuszki "Wpływ wydobycia gazu łupkowego na rozwój społeczno-ekonomiczny regionów - amerykańskie success story i potencjalne szanse dla Polski" rozwój wydobycia gazu łupkowego w Polsce zapewnić pracę nawet 155 tys. osób, i to nie tylko młodym inżynierom AGH, ale także w sektorze usług takich jak handel detaliczny i hotelarstwo.
Jednak przeciwnicy gazu łupkowego nie kapitulują i nadal protestują przeciwko użyciu technologii szczelinowania hydraulicznego do wydobycia gazu łupkowego. Niezwykle ważnym jest zatem, aby dyskusja na temat rozwoju sektora gazu łupkowego oparta była na faktach i naukowej analizie skutków tych procesów technologicznych. W innym przypadku rozwój sektora gazu łupkowego natrafi na poważne przeszkody wynikające z braku akceptacji społecznej.
W tym właśnie celu Instytut Kościuszki we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą organizuje krakowską lokalną premierę filmu FrackNation, który ukazuje od strony osobistej ekonomiczne, naukowe, społeczne i polityczne aspekty wydobycia gazu łupkowego.
Dodajmy, że europejska premiera filmu (nakręconego w 2013 r. w USA) w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz polska premiera filmu w Kinie Muranów w Warszawie zorganizowane zostały w lutym 2014 r.. Uczestniczyli w nich decydenci, ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji, firm naftowych, mediów i organizacji pozarządowych.
- Nie obchodzą mnie korporacje naftowe, czy nawet farmerzy Pensylwanii, których ukazałem w filmie. Nie interesuję się polskimi emerytami. Troska nie jest moją pracą. Nie jestem terapeutą. Jestem dziennikarzem i moim zadaniem jest mówienie prawdy, bycie sceptycznym - powiedział podczas warszawskiej premiery Phelim McAleer, reżyser i producent filmu FrackNation.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dobrze że w końcu ktoś odważył się pokazać manipulacje w filmie zrobionym na zlecenie lobbystów. Długo będziemy odkręcać szkody, jakie wyrządzili w świadomości Polaków, ale w końcu się to uda i również nasz kraj "popłynie gazem łupkowym". Czego Wam i sobie życzę:)