"Posłanki i posłowie już nie raz mieli okazję dyskutować o problemach śląskiej społeczności, z dyskusji tych nie wynikły dotąd konkretne wnioski. Instytucje Rzeczypospolitej Polskiej, opłacane również z pieniędzy śląskich podatników, od ćwierć wieku z konsekwencją, której należało by życzyć sobie w innych obszarach życia publicznego, ignorują aspiracje i postulaty Ślązaków" - to fragment listu Jerzego Gorzelika, przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska, skierowanego na ręce przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu
- Został on odczytany podczas posiedzenia Komisji w czwartek (3 kwietnia) - poinformował portal górniczy nettg.pl Michał Buchta, sekretarz zarządu RAŚ.
Pełna treść listu została przekazana także do naszej redakcji. Publikujemy ją poniżej:
"Dzisiejsze posiedzenie komisji jest kolejnym, na którym poruszana jest sprawa śląskiej tożsamości. Mimo, że posłanki i posłowie już nie raz mieli okazję dyskutować o problemach śląskiej społeczności, z dyskusji tych nie wynikły dotąd konkretne wnioski. Instytucje Rzeczypospolitej Polskiej, opłacane również z pieniędzy śląskich podatników, od ćwierć wieku z konsekwencją, której należało by życzyć sobie w innych obszarach życia publicznego, ignorują aspiracje i postulaty Ślązaków.
Brak w polskiej szkole edukacji regionalnej, o którą środowiska śląskie i nie tylko dopominają się bezskutecznie od lat dziewięćdziesiątych minionego wieku, prowadzi do systematycznego wykorzeniania młodych pokoleń Ślązaków. Pięć lat temu autorzy raportu "Tożsamość młodych Ślązaków. Między patriotyzmem lokalnym a europejskością" alarmowali: "Bez edukacji regionalnej nie będzie można wytworzyć nowoczesnej kultury obywatelskiej i aktywnego korzystania z demokratycznych procedur budowania samorządności". Słowa te pozostały bez echa, podobnie jak zalecenia Komitetu Doradczego Konwencji Ramowej Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych, wzywającego już w 2008 roku władze Rzeczypospolitej do podjęcia dialogu ze środowiskami śląskimi. Mimo wyników dwóch spisów powszechnych na mur niechęci, a w najlepszym razie obojętności napotykały wszelkie inicjatywy zmierzające do prawnego uznania odrębności osób deklarujących narodowość śląską. Podobnie jest w przypadku dążeń do uznania śląskiej mowy za język regionalny.
Wszystkie wymienione postulaty, podnoszone z poszanowaniem polskiego prawa, poparte wolą wielu tysięcy osób, przez wiele lat nie spotkały się z żadną pozytywną reakcją władz Rzeczypospolitej Polskiej.
Skłania nas to do postawienia pytania: co proponujecie Państwo Ślązakom? Skoro w parlamencie brak dobrej woli, by pochylić się nad postulatami zgłaszanymi przez śląskie organizacje, oczekujemy od Państwa przedstawienia własnej wizji rozwiązania problemu wykluczania Ślązaków".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.