Dalszą rozbudowę magazynów ropy, gazu i paliw zapowiedzieli przedstawiciele spółek w czasie debaty "Bezpieczeństwo dostaw ropy i gazu do Polski" w PAP.
Prezes PERN Marcin Moskalewicz poinformował, że spółka ma do dyspozycji naziemne zbiorniki ropy o pojemności ponad 3,1 mln m sześc., a w 2015 przybędzie 375 tys. m sześc. w budowanym terminalu naftowym w Gdańsku.
- Dodatkowo chcemy jeszcze tam zbudować kolejne zbiorniki o pojemności 200 tys. m sześc. - dodał.
Prezes PERN podkreślił, że będzie potrzeba więcej magazynów, dlatego spółka będzie poszukiwać możliwości ich budowy. Zastrzegł, że chodzi o budowę zbiorników, które są najtańsze. Moskalewicz przypomniał, że nowelizowana właśnie ustawa o zapasach paliw pozwala na oferowanie usług przechowywania zapasów i PERN do świadczenia takich usług zamierza się przygotować.
Wiceprezes PGNiG Zbigniew Skrzypkiewicz powiedział, że spółka rozważa możliwość dalszego inwestowania w magazyny w kawernach, które - jak podkreślił - są bardzo elastyczne, bo szybko mogą być opróżniane i napełniane. Obecnie PGNiG zbliża się do poziomu 2,5 mld m sześc. zdolności magazynowych gazu - przypomniał.
Z kolei zdaniem wiceprezesa Gaz-Systemu Sławomira Śliwińskiego, bezpieczeństwo Polski znacznie poprawi rozbudowa połączeń gazowych na południe - z Czechami i Słowacją.
- Oba te gazociągi mają mieć zdolności przesyłowe rzędu 4,5 mld m sześc. rocznie. Zaawansowane są rozmowy handlowe w tych kwestiach - podkreślił.
Śliwiński dodał, że aby Polska mogła być aktywnym uczestnikiem europejskiego rynku gazu, musi mieć połączenia gazowe w kierunku południowym, idące w poprzek tradycyjnego kierunku przesyłu gazu - ze wschodu na zachód.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.