Premier Donald Tusk, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, minister skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz uczestniczyli w sobotę (29 marca) we wmurowaniu aktu erekcyjnego pod blok ciepłowniczy, który ma powstać w Zakładzie Wytwarzania Tychy należącym do Grupy Tauron.
W uroczystości uczestniczyli ponadto wojewoda śląski Piotr Litwa oraz przedstawiciele władz samorządowych w osobach marszałka województwa śląskiego Mirosława Sekuły oraz prezydenta Tych Andrzeja Dziuby. Grupę Tauron reprezentował m.in. prezes Dariusz Lubera
Premier w czasie wizyty zapowiedział, że Polska przedstawi w Brukseli projekt europejskiej unii energetycznej. Projekt ten ma dotyczyć sześciu wymiarów. Będą one skupiać się na: solidarności gazowej na wypadek przerwania dostaw gazu, konieczności zwiększenia finansowania ze środków europejskich instalacji, które umożliwią solidarność energetyczną, wspólnych zakupach energii, rehabilitacji węgla, by został on uznany na Starym Kontynencie za pełnoprawne źródło energii, gazie łupkowym oraz radykalnej dywersyfikacji źródeł energii.
- Wszystkie strategiczne inwestycje energetyczne w Polsce, w wielkości ponad 2 mld euro, były współfinansowane z pieniędzy unijnych. Te inwestycje były głównie związane z gazem i przesyłem energii, ale równocześnie dbaliśmy, by ta część energetyki, która w jakiś sposób opiera się na węglu mogła z różnych źródeł i środków korzystać - powiedziała w czasie uroczystości wicepremier Bieńkowska, która odniosła się także do roli węgla w polskiej energetyce.
- Przed nami cała masa inwestycji, rozmawiamy ze wszystkimi spółkami energetycznymi (...) na temat tego w jaki sposób energię, która jest wytwarzana z węgla, wytwarzać ekologicznie. Ten blok będzie spełniał wszystkie najwyższe kryteria środowiskowe i energetyczne, i tak to trzeba pokazywać. Na Śląsku jeszcze przez wiele lat, co powtarzam za każdym razem, bo trzeba to powtarzać, będziemy korzystać z węgla i ten węgiel musi być czysty i ekonomicznie wydobywany - dodała wicepremier.
Głos w imieniu Grupy Tauron zabrał natomiast prezes Dariusz Lubera, który przedstawił kierunki rozwoju spółki i realizowane przez nią inwestycje.
- Stawiamy na efektywność, na dywersyfikacje paliw i ekologię. Grupa Tauron konsekwentnie realizując tą strategię w 2013 r. oddała do eksploatacji dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 122 MW, bloki biomasowe, tu w Tychach i w Stalowej Woli, a w grudniu 2012 r. oddaliśmy do eksploatacji największy blok biomasowy Grupy Tauron o mocy 50 MW w Jaworznie - zaznaczył prezes, który dodał, że Tauron w 2103 r. wydał na inwestycje ponad 3,8 mld zł.
Dariusz Lubera przypomniał także, że Grupa jest zaangażowana w projekty związane z gazem i energią jądrową.
Po wystąpieniach przystąpiono do podpisania aktu erekcyjnego. Swoje podpisy złożyli na nim przedstawiciele rządu, prezes Grupy Tauron oraz Henryk Borczyk, prezes Tauron Ciepło i Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy, która będzie realizować inwestycję.
Tuba z podpisanym aktem została umieszczona przez premiera na placu budowy bloku, po czym została zamurowana przez sygnatariuszy.
Jednostka, która powstanie w Tychach będzie miała moc 50 Mwe i 86 MWt i będzie wytwarzać ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji. Inwestycja będzie kosztować 618 mln zł i jest drugim etapem realizowanego przez Tauron Ciepło projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie.
W galerii: Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego bloku w Zakładzie Wytwarzania Tychy. Tychy, 29 marca 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To rzeczywiście ewenement, że pan płemieł znalazł czas aby przyjechać na Śląsk, w było nie było dosyć błahej sprawie jak rozpoczęcie budowy elektrociepłowni, ale przecież zbliża się głosowanie( nie mylić z wyborami)do europarlamentu, buhaha!