Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse - mądre inwestycje, polityka przemysłowa i energetyczna, migracje i rynek pracy w Europie, USA, Chiny, Afryka - partnerzy i konkurenci - oto główne nurty tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który w tym roku odbędzie się w dniach 7-9 maja.
W piątek (28 marca) w Katowicach organizatorzy debaty zaprezentowali jej program. Na spotkanie z mediami przybyli m.in. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, oraz Marcin Korolec, rządowy pełnomocnik ds. negocjacji klimatycznych.
W tegorocznym Kongresie weźmie udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. Zaplanowano ponad 100 sesji tematycznych.
- W tym roku chcielibyśmy, aby hasłem wiodącym były rozmowy pomiędzy USA a Unią Europejską. Trzeba rozmawiać o tym, w jaki sposób Stany Zjednoczone i Unia Europejska mogą zwierać szyki i zwiększyć wysiłki, żeby odpowiedzieć na agresję Rosji. Stąd już bardzo blisko do rozmów o przyszłości Ukrainy i naszego kontynentu - mówił Jerzy Buzek.
Wskazał ponadto, że uwaga uczestników dyskusji skupi się również na energetyce i pakiecie klimatycznym, a zwłaszcza na tym, jak bardzo różni się on od tego, co proponują Amerykanie.
Nie wiadomo jednak, czy do Katowic przyjadą jacyś przedstawiciele władz Ukrainy. Natomiast swój udział zapowiedzieli już:
• Ignacio Garcia Bercero, główny negocjator transatlantyckiego partnerstwa z ramienia UE,
• Laszlo Andor, unijny komisarz ds. zatrudnienia,
• Johannes Hahn, unijny komisarz ds. polityki regionalnej oraz cała plejada polskich polityków z
• wicepremier i minister infrastruktury Elżbietą Bieńkowską.
Jedyną znacząca osobistością świata węglowego z zagranicy uczestniczącą w EKG ma być Zdenek Bakala, wiceprezes i dyrektor koncernu New World Resources, właściciela kopalń OKD
Zaplanowano także kolejną edycję spotkania Unia Europejska - Chiny, drugie Forum Współpracy Gospodarcze Afryki i Europy Centralnej oraz pierwsze Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan-Europa Centralna.
- To co nie tak dawno było naszym regionalnym spotkaniem, jest dzisiaj bardzo ważnym forum, na którym możemy inicjować i kontynuować ważne procesy - przyznał wicepremier Janusz Piechociński, podsumowując przygotowania do tegorocznej debaty w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.