Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl w kopalni Wieczorek w poniedziałek (24 marca) rozpoczął się proces podziemnego zgazowania węgla. O godz. 11. 20 do georeaktora, zlokalizowanego na poziomie 400 m, dostarczono materiały, które rozpaliły ponad 1200 t węgla. O tym jak wyglądają pierwsze godziny eksperymentu poinformowała portal górniczy nettg.pl Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik prasowy Głównego Instytutu Górnictwa.
- Wszystko przebiega zgodnie z planem. Gaz, który pochodzi z procesu, ma skład zgodny z założeniami przyjętymi przed rozpoczęciem eksperymentu. Pochodnia zlokalizowana przy szybie Wschodnim kopalni Wieczorek płonie - powiedziała rzeczniczka GIG.
Przypomnijmy, że podziemne zgazowanie węgla, polega na doprowadzeniu do zapalonego złoża węgla czynnika zgazowującego i odbiorze wytworzonego gazu o wartości przemysłowej na powierzchni. Warunkiem prawidłowego przebiegu procesu jest umiejętne sterowanie podawaniem czynnika zgazowującego tak, by uzyskać temperaturę umożliwiającą wytwarzanie gazów o określonym składzie. Gaz uzyskiwany z węgla w procesie podziemnego zgazowania może mieć wiele zastosowań. Można go użyć do wytwarzania ciepła i elektryczności w energetyce, może zastąpić gaz ziemny w chemii, można go także użyć do wytwarzania paliw płynnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.