W piątek, 14 marca, do laski marszałkowskiej ma zostać złożony poselski projekt nowelizacji ustawy śmieciowej - poinformował poseł PO Tadeusz Arkit. Propozycja zakłada m.in., że odpady zmieszane będą latem odbierane nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.
Szef sejmowej podkomisji ds. monitorowania gospodarki odpadami Tadeusz Arkit spodziewa się, że propozycja nowelizacji rozwiąże bieżące problemy wynikające z obowiązywania ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach. Precyzuje na przykład pojęcie właściciela nieruchomości; wskazuje też, że obowiązki związane np. ze składaniem deklaracji śmieciowych czy uiszczaniem opłat będą spoczywały na podmiocie faktycznie władającym nieruchomością.
W przypadku budynków, w których wyodrębniono własność lokali, obowiązki właściciela nieruchomości przejmie osoba lub osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną, zarząd spółdzielni bądź właściciel lokalu (jeśli zarząd nie został wybrany).
Poseł powiedział PAP, że przyszła nowela będzie także ustalała minimalną częstotliwość odbioru śmieci. W przypadku odpadów zmieszanych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne, od kwietnia do października będzie się to odbywało nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie w przypadku domów jednorodzinnych i nie rzadziej niż raz na tydzień - w przypadku budynków.
Projektowana nowelizacja będzie wprowadzała obowiązek selektywnej zbiórki popiołu z palenisk domowych. - Popiół wsypany do innych odpadów powoduje, że w zasadzie już nic nie można z nimi zrobić - zauważył Arkit.
Projekt przewiduje również ułatwienia w kwestii sporządzania deklaracji śmieciowych. Właściciel nieruchomości nie będzie musiał składać ich ponownie, jeśli gmina zmieni opłaty za śmieci.
Arkit powiedział, że ustawa doprecyzuje pojęcie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Projekt zakłada, że punkty te będą musiały mieć stacjonarny charakter; określa również, jakie odpady będą musiały przyjąć. Będą to m.in. przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny, meble, gabaryty czy popiół z palenisk.
Od 1 lipca 2013 r., zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi przejęły gminy. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie deklaracji od właścicieli nieruchomości.
Zapowiadana przez PO nowelizacja nie będzie ostatnią. Tzw. dużą nowelę ma przygotować resort środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.