Wypracowanie stanowiska polskich środowisk gospodarczych w sprawie nowych ram polityki energetyczno-klimatycznej to cel debaty, zwołanej na czwartek (13 lutego) przez Central Europe Energy Partners. Spotkanie odbywa się w gmachu Ministerstwa Gospodarki. Wezmą w nim udział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, a także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i europarlamentu.
Narada zwołana została w związku z komunikatem Komisji Europejskiej z 22 stycznia br., dotyczącym polityki klimatycznej na lata 2020-2030. Ma także ocenić potencjalny wpływ zaproponowanej polityki na europejską gospodarkę przed szczytem premierów państw UE, który ma się odbyć 20 marca br. w Brukseli.
- Podczas szczytu premierów ważyć się będą losy rozwiązań związanych z redukcją emisji CO2. Spodziewamy się, że proponowane rozwiązania uderzą w polską gospodarkę, dlatego chcemy się naradzić, czy można tej sytuacji przeciwdziałać - wyjaśnia ideę spotkania zwołanego przez CEEP Jarosław Zagórowski, wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów tej organizacji i prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Zagórowski zwraca również uwagę, że nowe regulacje zaproponowane przez Komisję są technicznie niewykonalne, więc emisja CO2 faktycznie ograniczana będzie poprzez zamykanie firm, a na pewno poprzez wyprowadzenie miejsc pracy do państw niehonorujących polityki klimatycznej UE.
- Chcemy też przypomnieć, że na przełomie kadencji Parlamentu Europejskiego nie powinno się podejmować systemowych rozwiązań, które zaważyć mogą na funkcjonowaniu gospodarek wielu państw członkowskich - wskazuje.
Organizatorzy spotkania chcieliby, aby w wyniku rozmów przyjęte zostało memorandum adresowane do przedstawicieli Komisji Europejskiej. W memorandum mają być zaprezentowane najważniejsze wnioski z dzisiejszej dyskusji. A to dotyczyć ma m.in. wniosków z realizacji polityki klimatycznej do roku 2020, przebudowy systemu ETS oraz konfrontacji celów unijnej polityki środowiskowej ze zróżnicowanymi politykami energetycznymi krajów członkowskich.
Uczestnicy debaty będą się starali odpowiedzieć na pytania, czy UE powinna unikać deklaracji w sprawie obniżania emisji po 2020 r. w kontekście Szczytu Klimatycznego ONZ, który odbędzie się 24 września 2014 r. w Nowym Jorku.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Losy naszej gospodarki juz się zważyły dosłownie i w przenosni, po to m,.in. wzięli nas do Unii, aby mieć kozła ofiarnego, zatem nie ma co debatować i rozpaczać nad rozlanym mlekiem.